5 Futbollistet me te mire per 2019

Ndërsa vitit po i vjen fundi, dhe ne jemi duke kerkuar per futbollistet me te mire per 2019, data për ndarjen e cmimit më të rëndësishëm individual për një futbollist po afrohet , cdo herë e më shumë perfliten , lakohen dhe analizohen emrat më të mundshëm për ngritjen e këtij trofeu.

Ballon d’Or ose e thënë shqip Topi I Artë po pret me padurim merituesin e këtij viti. Duke filluar nga surpriza më e madhe e këtij sezoni sic ishte fituesi I Champions League për sezonin 2018/19 deri tek futbollistët që kanë zoteruar dekadën e fundit këtë trofe ne do të analizojmë 5 futbollistët më të mirë te 2019.

5- Sadio Mane 

futbollistet me te mire per 2019

I pari nder futbollistet me te mire per 2019 eshte Sadio Mane. Sulmuesi senegalez ishte një nga lojtarët kyc në fitoren e trofeut të Europës dhe vendin e dytë në një garë emocionuese të kampionatit anglez që na mbajti në ankth deri në javën e fundit . Por cfarë e bëjnë këtë lojtar një ndër pesë futbollistët më të mirë janë arritjet e tij personale.

 Në kampionatin anglez ai ndau podiumin për golashënuesin më të mirë të vitit sëbashku me Salah dhe Aubameyang me nga 22 gola secili, gjithashtu ai kontriboi ne fitoren e super kupës së Europës ndaj Chelsea-t me 2 golat  e vetëm të shënuar nga skuadra e Liverpool. Këto statistika bëjnë që ai ta meritojë të jetë në 5-shen më të mirë te sezonit te shkuar.

4 – Bernardo Silva

futbollistet me te mire per 2019

Me 17 gola dhe 13 asiste me Man City , mesfushori me tipare sulmuese u shpall lojtari më I mirë I vitit në Premier League. Ai është lojtari  me më shumë trofe të fituar në sezonin 2018/19.

Përpos fitorës te  Premier League-s, Carabao Cup, Fa Cup, trofe te fitara me klubin e Machester Cityt ai arriti te jepte kontributin e tij edhe në fitoren që arriti kombëtarja e tij në trofeun e Nations League duke mbyllur keshtu sezonin me plot 4 kupa duke marre edhe ketu lavdinë si lojtari më I mirë I kompeticionit. Nëse akoma ka dyshime për praninë e tij në këtë rankim, atëherë mjafton një rishikim I metodës së tij dribluese të lojës për t’u bindur plotësisht.

Lexo gjithashtu: Stadiumet Me Te Medha Ne Bote

3- Virgil Van Dijk

futbollistet me te mire per 2019

Një nga emrat më surprizë dhe më të dëshiruar këtë sezon nga fansat për fitimin e Topit të Artë rezultoi të ishte edhe hollandezi që luan për ekipin e Liverpoolit, qe sigurishte meriton pa diskutim te jete nje nga futbollistet me te mire per 2019!

Nuk është e lehtë për një mbrojtës të arrijë kaq shumë në rankime por Virgil Van Dijk duke mos lejuar asnjë driblim të kalonte pas tij I bindi të gjithë se e meritonte lavdinë e dhënë. Ai u shpall mbrojtësi më I mirë në Europë dhe ngriti gjithashtu me klubin e tij  trofetë e Champions League-s dhe Super Cup e Europës. 

Në rang kombëtar ai arriti deri në finalen e Uefa Nations League me kombetaren e Hollandes, ku u mposht nga Portugalia me rezultatin minimal 1 me 0. Megjithëse kupa nuk u arrit paraqitja dinjitoze e tij nuk mund të lihej pa u vlerësuar nga kritiket e futbollit.

Ai gjithashtu ishte pjesë e formacionit më të mirë të vitit të publikuar nga FIFA.

2- Lionel Messi

Edhe pas zhgënjimit që pësoi skuadra e Barcelones pas eleminimit të pabesueshëm nga skuadra e Liverpoolit, Lionel Messi zhvilloi nje sezon individual mjaft të mirë.

 Messi ishte golashënuesi më I mirë në 5 ligat më të mëdha të Europës me 36 gola duke fituar Kepucën e Artë.

32 vjecari shënoi 51 gola në 49 ndeshje dhe dhuroi 19 asiste. Statistika të frikshme për një 32 vjecar.  

Ai ishte gjithashtu fituesi I La Ligas me Barcelonen. Edhe pse më shumë se një dekadë në podiumin e 3 lojtarëve më të mirë të vitit , ai vazhdon akoma të na habisi dhe të na dhurojë emocione që vetëm ai mund të na I dhurojë. 

I cilësuar si një nga lojtarët më të mirë në histori të fotbollit , sulmuesi argjentinas këtë vit u votua si lojtari më I mire I kompeticionit Champions League , sulmuesi më I mirë I vitit , si dhe lojtari mashkull më I mirë I vitit , cmim ky I dhënë nga FIFA.

Te gjitha këto statistika e bëjnë “Pleshtin” argjentinas pretendentin kryesorë për fitimin e Topit te Artë.

1-Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo

Mosha ikën por Ronaldo vazhdon dhe mbetet po i njejtë. Portugezi në sezonin 2018/19 ishte në sezonin e tij të parë me skuadrën e tij të re Juventus , pas largimit te papritur dhe te hidhur për shumë fansa nga skuadra e Real Madrid.

Skuadër e re apo skuadër e vjetër , moshë e re apo moshë e vjetër, Ronaldo mbetet I njenjtë, ndoshta dhe me I mirë. Portugezi zhvilloi nje sezon mjaft të mirë në vitin e tij të parë në Itali duke fituar kampionatin e Seria A dhe Kupen e Italisë. 

Ai ishte lojtari më I mirë I Juventusit në këtë sezon si në kampionat ashtu dhe në Champion League. Ai shënoi 19 gola në kampionat dhe u shpall lojtari më I mirë I vitit në kampionatin Italian për sezonin 2018/19.

Ronaldo gjithashtu ka qenë shumë I sukseshëm edhe me kombëtaren e tij të Portugalisë, ku fitoi kupën e Nation League. Në dy ndeshjet finale të Nation League ai shënoi një hattrick dhe ishte protagonisti kryesor ne fitimin e këtij trofeu. Ai gjithashtu njihet nga të gjithë si lojtari Portugez më I mirë në histori dhe njekohesisht më I miri në histori , së bashku me Lionel Messin.

Puna , perkushtimi dhe dedikimi qe ka Ronaldo për këtë sport duket qartë në statistikat e tij, edhe pse ai është 34 vjec. E pabesueshme por e vertete. Per një gjë jemi të sigurt që ai do vazhdojë të na mahnisë më statistikat e tij edhe për disa vite të tjera. Deri atëherë na mbetet vetëm të shijojmë cdo ndeshjë të tij.

Deri diten e zbulimit të lojtarit më të mirë të këtij viti do të mbetemi në dilemën nësë do të kemi një vazhdim legacie dhe rivaliteti të një dekade të lojtarëve që deri më sot na kane bërë te jemi krenarë që të ekzistojmë në të njejten kohe me ta, apo sundimi I tyre ka filluar me Kakanë ne 2008ten dhe mbyllur me Modric ne 2018.

Kjo ishte dhe lista jone per futbollistet me te mire per 2019!

2 Replies to “5 Futbollistet me te mire per 2019”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

New bookmakers
MansionBet
MansionBet

100% BONUS deri në 20 EUR mbi depozitën e parë!

Melbet Sports
Melbet Sports

100% BONUS deri në 100 EUR mbi depozitën e parë.

MobileBet Sports
MobileBet Sports

200% BONUS deri në 30 EUR mbi depozitën e parë.

Mr.Play Sports
Mr.Play Sports

100% BONUS deri në 100 EUR, vetëm për lojtarët e rinj.

Place bets with BetWinner and get an opportunity to win a new
Porsche 718 Spyder!!!!

X