Bastet sportive dhe lojërat e fatit në Ontario 2022

Bastet sportive në Ontario janë tashmë legale, dhe kjo do të thotë se adhuruesit e lojërave të fatit dhe basteve online kanë një sërë opsionesh dhe mundësish për t’u argëtuar, si online, ashtu dhe në bastoret tradicionale. Shtatori shënoi një tjetër muaj të rëndësishëm për industrinë, teksa Pinnacle dhe Bet99 ishin gjigandët e rradhës që morën lejen për të operuar në tregun e Ontarios. Përpara tyre, ishte Betway që lançoi aktivitetin e vet në provincën kanadeze, teksa BetMGM, Caesars, theScore Bet, BetRivers, FanDuel, PointsBet dhe DraftKings gjithashtu kanë një leje për të operuar. Por cilat janë benefitet e lojtarëve, dhe cila është pasqyra e përgjithshme e industrisë së lojërave të fatit dhe basteve sportive në Ontario?

A janë legale bastet sportive në Ontario?

E vërteta është se lojërat e fatit kanë qënë gjithmonë të mbështetura nga organet drejtuese në këtë provincë të Kanadasë. Rezidentët e Ontarios mund të provojnë fatin e tyre në 29 kazino fizike, si dhe në shumë kazino online që operojnë me një licensë të rregullt. Bastet sportive gjithashtu ofrohen online si dhe në bastoret fizike, teksa garat me kuaj janë nga sportet më popullore. Një tjetër veçanti e Ontarios është llotaria kombëtare e cila ka një traditë të gjatë dhe shërbimet e saj janë të disponueshme në shumë pika fizike, si dhe nëpërmjet abonimeve online.

Kushtet për të provuar fatin

Për të vendosur një bast online, lojtarët duhet të jenë të paktën 19 vjeç. Faqet që operojnë në internet gjithashtu u kërkojnë lojtarëve që të verifikojnë vendndodhjen e tyre nëpërmjet GPS-it në pajisjen që po përdorin. Autoriteti që kujdeset për lojërat e fatit dhe bastet sportive në Ontario është Komisioni për Alkoolin dhe Lojërat. Një tjetër detaj i rëndësishëm dhe mjaft i vlefshëm për adhuruesit e industrisë është fakti se fitimet nga lojërat e fatit nuk taksohen nga qeveria.

Sportet më popullore në Ontario

Por cilat janë sportet më popullore ku fansat mund të provojnë fatin e tyre? Hokeji në akull kuptohet se është një nga aktivitetet më të dashura për adhuruesit e lojërave të fatit në Ontario, dhe kjo përkthehet në shumë baste që vendosen çdo ditë. Futbolli amerikan është gjithashtu shumë popullor, dhe 3 ekipet që gëzojnë më shumë mbështetje nga fansat janë: Hamilton Tiger-Cats, Ottawa Redblacks, dhe Toronto Argonauts. Interesi është gjithashtu i lartë për NFL, si dhe NBA, ku Toronto Raptors janë ekipi i preferuar i kanadezëve. Evenimentet dhe kompeticionet sportive të universiteteve gjithashtu janë legale për të vendosur baste.

Ndërkohë paralelisht me sportet, qytetarët e Ontarios mund të provojnë fatin e tyre dhe në evente jo-tradicionale. Mes tyre përfshihen ceremoni të ndryshme si ajo e Emmy Awards apo ceremonia e çmimeve Oscar. Ngjarjet politike gjithashtu janë subjekt i basteve online, ndërkohë që nuk kishin si të mungonin dhe e-sports.

Kompanitë e basteve sportive më popullore

Duke qënë se Ontario ka pasur gjithmonë një treg të hapur ndaj kompanive të reja, numri i operatorëve që ofrojnë shërbimet e tyre për lojtarët është relativisht i lartë. Kjo mund ta bëjë akoma më të vështirë gjetjen e një kompanie të besueshme, që ofron koeficientë të mirë dhe një gamë të gjerë shërbimesh. Gjithsesi, në provincën kanadeze operojnë disa nga emrat më të njohur dhe të besuar të industrisë, që kanë ofruar vazhdimisht standarte të larta për lojtarët. Mes tyre mund të përmendim:

Kazinotë në Ontario

Ashtu siç e përmendëm, kazinotë kanë hapur dyert e tyre për rezidentët e Ontarios, teksa adhuruesit e këtyre lojërave mund të provojnë fatin në më shumë se 24 kazino fizike që operohen nga OLG. Ndërkohë përsa i përket kazinove online, në Ontario operojnë rreth 30 të tilla, teksa 42 operatorë kanë një licensë të rregullt nga autoritetet përkatëse.

Pokeri është një nga lojërat më popullore që kazinotë në këtë provincë ofrojnë, dhe këtu përfshihet dhe poker-i live, me dealer-a të vërtetë që operojnë prapa ekranit. Lojërat e tavolinës dhe ato slot gjithashtu janë mjaft popullore dhe kazinotë ofrojnë një sërë opsionesh, si tradicionale, ashtu dhe nga ato më moderne. Disa nga kazinotë më të mëdha në Ontario janë:

  • Casino Woodbine
  • Gateway Casinos
  • Caesars Windsor
  • Casino Niagara
  • Pickering Casino Resort

Proline Ontario

Përpara hyrjes në treg të operatorëve të rinj Proline ishte kompania kryesore ku lojtarët nga Ontario mund të vendosnin baste sportive. Ajo operon nën licensën e vet autoritetit të Llotarisë dhe Lojërave dhe ofron një sërë opsionesh për adhuruesit e basteve sportive. Ndër risitë e fundit është mundësia për të vënë bast mbi evente individuale. Proline gjithashtu ka aplikacionin e vet për pajisje mobile, ku lojtarët mund të përdorin opsionin “Bet Builder” dhe të ndërtojnë baste në mënyrë dinamike. Gjithashtu, mjaft pozitiv është fakti se me aplikacionin online të Proline, lojtarët nuk ka nevojë të regjistrohen për të vendosur një bast. Kompania gjithashtu ofron shërbimet e saj në formë fizike, në qindra kioska jo vetëm në Ontario, por në të gjithë Kanadanë.

FAQs

1. A janë bastet sportive të ligjshme në Ontario?

Po, bastet sportive dhe lojërat e fatit janë të ligjshme në Ontario, si online, ashtu dhe në formën tradicionale. Kompanitë që kanë një licensë të rregullt për të operuar janë të shumta, dhe mjafton që lojtarët të kenë mbushur 19 vjeç, si dhe të luajnë brenda territoreve të provincës.

2. A mund të vendos baste në kampionatet europiane të futbollit?

Po! Pavarësisht se futbolli europian nuk është sporti më popullor në Kanada, shumica e kompanive të basteve që operojnë në Ontario ofrojnë mundësinë që të vendosni baste në disa nga kompeticionet më të njohura të këtij sporti, dhe jo vetëm. Mes tyre mund të përmendim UEFA Champions League, Premier League si dhe Kupën e Botës.

3. A mund të luaj baste sportive në faqet e kazinove online në Ontario?

Shumica e kazinove online që operojnë në Ontario gjithashtu i ofrojnë lojtarëve mundësinë që të vendosin baste sportive. Gjithsesi, opsionet dhe mundësitë më të mira për baste sportive, ofrohen nga operatorët që janë të specializuar në këtë fushë, si bet365, 888sport, Betway etj.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

New bookmakers
Mozzart Bet
Mozzart Bet

100% BONUS deri në 100 EUR mbi depozitën e parë!

Evobet Sportsbook
Evobet Sportsbook

100% BONUS deri në 200 EUR mbi depozitën e parë!

Powbet Sportsbook
Powbet Sportsbook

100% BONUS deri në 100 EUR mbi depozitën e parë!

Cyber.bet Sportsbook
Cyber.bet Sportsbook

100% BONUS deri në 300 EUR mbi depozitën e parë!