Botërori Katar 2022 – Ja detajet interesante të shorteut

Shorteu për Kupën e Botës Katar 2022 ka përcaktuar 8 grupet e kompeticionit, duke rezervuar disa përballje mjaft interesante. Fati ka ndihmuar disi ekipet e mëdha, dhe mund të thuhet se në këtë botëror është shmangur ai që quhet “grupi i ferrit”. Përjashtim bën vetëm grupi E ku Spanja do të përballet me Gjermaninë. Ky grup përfshin gjithashtu Japoninë dhe një tjetër ekip që do të dalë nga playoff-et.

Spanjollët fituan me shifrat shokuese 6-0 në përballjen e fundit me Gjermaninë në Nations League. Por kombëtarja gjermane ka pësuar shumë ndryshime që prej atij takimi dhe mund të thuhet me plot gojë se ka rilindur, nën drejtimin e trajnerit Hansi Flick.

Anglia nga ana tjetër ka një mundësi të mirë për t’u kualifikuar pa shumë probleme nga grupi B. “3 Luanët” konsiderohen një ndër ekipet favorite për të ngritur lart trofeun, të cilin e kanë fituar vetëm 1 herë, në vitin e largët 1966. Përfaqësuesja e Gareth Southgate do të luajë ndeshjet e grupit përballë Iranit, SHBA-ve, si dhe njërës prej Uellsit, Ukrainës apo Skocisë, që do të përballen me njëra-tjetërn në playoff. Detaj tjetër interesant është se Anglia do të luajë në ditën e parë të kompeticionit ndeshjen e saj përballë Iranit, një përballje e lehtë në letër për “3 Luanët”.

Një tjetër sfidë interesante do të jetë ajo mes Ghanës and Uruguait. Afrikanët do të kërkojnë hakmarrjen për Botërorin e vitit 2010, ku u eleminuan nga amerikano-latinët pas gjuajtjes së penalltive.

Franca ndërkohë, që është dhe skuadra kampione në fuqi do të luajë përballë Danimarkës, Tunizisë, dhe një skuadre tjetër të dalë nga playoff-i. Të besuarit e Deschamps janë absolutisht skuadra më e mirë e grupit dhe ekziston mundësia që të përballen me Anglinë në çerekfinale, nëse të dyja skuadrat kualifikohen në grupet respektive.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

New bookmakers
Mozzart Bet
Mozzart Bet

100% BONUS deri në 100 EUR mbi depozitën e parë!

Evobet Sportsbook
Evobet Sportsbook

100% BONUS deri në 200 EUR mbi depozitën e parë!

Powbet Sportsbook
Powbet Sportsbook

100% BONUS deri në 100 EUR mbi depozitën e parë!

Cyber.bet Sportsbook
Cyber.bet Sportsbook

100% BONUS deri në 300 EUR mbi depozitën e parë!