Ekipi i Kosoves në kualifikueset Euro 2020

Në momentin e krijimit të kombëtares së Kosovës, ndryshe ekipi i kosoves, entuziazmi në vend ishte i madh, edhe pse nuk munguan opinionet se trojet shqiptare duhet të kishin një kombëtare të përbashkët, por kjo gjë ishte praktikisht e pamundur duke pasur parasysh situatën politike.

Pavarësisht kësaj, ideja e një kombëtare përfaqësuese të Kosovës, ku futbollistë nga kampionati vendas dhe ata që tashmë luanin në ligat e ndryshme europiane do të kishin tani mundësinë për të përfaqësuar vendlindjen e tyre, ishte emocionuese për të gjithë.

Kjo do të ishte një sfidë e re për futbollin Kosovar dhe federatën kosovare të futbollit të cilët ju futën punës për të ndërtuar një projekt që kjo kombëtare e re të kthehej në kompetitive sa më shpejt të ishte e mundur.

Progresi i skuadrës

Progresi ishte i shpejtë dhe i dukshëm megjithatë  përgjatë  fushatës së parë kualifikuese të Kosovës për një kampionat botëror ndjesia ishte se kombëtarja nuk po merrte respektin e merituar prej kundërshtarëve për të cilët përballja me Kosovën shihej si e lehtë, të paktën në letër.

Megjithatë paraqitjet e kombëtares së Kosovës nuk ishin aq negative sa rezultatet tregonin. Edhe pse arritën të merrnin vetëm një pikë gjatë kualifikueseve për botërorin e 2018-ës, performancat e tyre ndaj skuadrave si Kroacia,  Islanda, Ukraina dhe Turqia meritonin më shumë se aq.

Patjetër që këtë ndjesi kanë patur dhe stafi dhe vetë futbollistët,ndjesinë  se meritonin më shumë, vlenin më shumë dhe se e ardhmja do të ishte pozitive. Në këtë mënyrë, puna e nisur vazhdoi…

… dhe koha tregoi se kishin të drejtë. Në këtë moment ekipi i Kosoves ndodhet në vendin e tretë të grupit të saj kualifikues vetem 1 pikë më pak se vendin i dytë që të con në europian, me vetëm 1 humbje në 6 ndeshje e cila erdhi përballë një skuadre të nivelit më të lartë sic është Anglia, ndeshje në të cilën Kosova guxoi të luante futbollin e saj sulmues pavarësisht statusit të kundërshtarit.

Vendi i dytë mbahet prej Republikës Ceke, skuadër me të cilën Kosova ka përballjen e rradhës më 14 Nëntor. Rezultati i kësaj ndeshje padyshim që do të jetë përcaktues në ëndrreën për të shkuar në europian.

Megjithatë asgjë nuk  të mund ta zbehë historinë që kjo kombëtare ka arritur deri më tani: historinë e një shteti që fitoi pavarësinë në vitin 2008, historinë e një kombëtareje që nuk ishte pjesë e UEFA ose FIFA deri në Maj 2016 dhe që tashmë ka arritur të ndërtojë një skuadër për të cilën mundësitë në të ardhmen janë të palimituara.

Ekipi i Kosoves, një analizë taktike

Rezultatet e kombëtares kosovare në këtë fushatë kualifikuese për Euro 2020 kanë qenë padyshim positive. Ekipi i drejtuar nga Bernard Challandes ka arritur të marrë 3 fitore, 2 barazime dhe 1 humbje në 6 ndeshjen e luajtura deri tani dhe vazhdon të jetë në garë për një vend në europianin e vitit 2020.

Humbja e vetme ka ardhur përballë kryesuesve të grupit, Anglisë, një skuadër e një niveli tepër të lartë. Megjithatë edhe në këtë përballje Kosova provoi të luante futbollin e saj sulmues, pa u kompleksuar prej kundërshtarit të vështirë dhe tregoi se ka aftësinë të prodhojë futboll të mirë pavarësisht se cilin ekip ka përballë. 

Pikërisht loja e skuadrës vlen të përmendet si pika më positive e këtyre kualifikueseve, edhe më tepër se rezultatet e marra. Në një periudhë futbollistike të karakterizuar nga cinizmi ku skuadrat jofavorite në letër përshtaten për të luajtur futboll defensiv dhe shpresojnë të marrin pikë me anë të kundërsulmeve, Kosova ka treguar një futboll të bazuar në kombinime të sakta mes reparteve, presing të lartë dhe gjithmonë me dëshirën për të krijuar sa më shumë raste dh goditje në portë. Por si luan konkretisht ekipi i Challandes?

Trajneri zakonisht e rreshton ekipin e tij në formacionin 4-2-3-1 dhe gjatë kohës që ekipi ka topin në kontroll tre mesfushorët qëndror këmbejnë shpesh pozicionet me njëri tjetrin duke krijuar një situatë mjaft fluide në mesin e fushës që ndihmon futbollistët e tjerë të kenë gjithmonë pika pasimi për ta zhvendosur shpejt lojën përpara.

Njëri prej mesfushorëve përpara mbrojtjes pozicionohet shpesh mes dy mbrojtësave të qendrës për të ndihmuar në nxjerrjen e topit nga mbrojtja dhe shpërndarjen e lojës. Ndërsa mesfushori kreativ i pozicionuar pas sulmuesit përpiqet të gjejë hapësirat boshe mes mbrojtjes dhe mesfushës së kundërshtarit, një zonë ku aksionet e interpretuara saktë mund të shndërrohen shumë shpejt në shanse shënimi.

Mbrojtësit e krahut duket se kanë një rol tepër të rëndësishëm në fazën sulmuese pasi shpeshherë ndërmarrin vrapime pas shpinës së mbrojtjes në hapësirën që mesfushorët e krahut lënë duke u zhvendosur më në qendër. Megjithatë përfshirja në fazën sulmuese ndikon që të lihen shpësh hapësira pas, dhe momentet e tranzicionit ku kundërshtari kundërsulmon paraqesin rrezik pësimi goli.

Kjo u vu re qartazi në ndeshjen përballë Anglisë, sulmuesit e krahu të të cilës janë mjaft të shpejtë dhe në rastët ku u shërbyen saktë nga mesfushorët u gjendën shpeshherë 1 kundër 1 me mbrojtësit e qendrës.

Në sulm ekipi i Kosoves luan zakonisht me një sulmues qendre i ndihmuar nga lojtarët ofensiv të krahut dhe mesfushori i avancuar. Në shumë raste skuadra luan me shumë lojtarë në fazën sulmuese me mbrojtësit e krahut që mbivendosen, mesfushorët ofensiv të krahut priren ta thyejnë lojën drejt qendës dhe mesfushorët qëndrorë afrohen për të marrë topin në pozicion goditjeje në hyrje të zonës ose futen brenda saj për të pasur 3 ose 4 lojtarë në zonë në momentet e krosimeve.

Numrat në sulm padyshim që e ndihmojnë skuadrën në lojën e saj kombinative dhe në krijimin e rasteve të shumta, por sic u përmend dhe më sipër i japin mundësi kundërshtarit të kundërsulmojë rrezikshëm në rast se tanzicioni negativ nuk realizohet me shpejtësi nga futbollistët e Kosovës.

Në total mund të themi se kemi të bëjmë me një ekip sulmues, që mundohet të shkojë sa më shpejt përpara dhe të krijojë shumë raste shënimi. Mesfusha është fluide dhe shpeshherë shtyn përpara në ndihmë të sulmit sic bëjnë edhe mbrojtësit e krahut.

Mbrojtja duhet thënë se pozicionohet mirë dhe ekzekuton me saktësi mbulimin e zonave respektive kur skuadra është duke mbrojtur në grup, por vuan në momentet e kundërsulmeve për shkak të numrit të lojtarëve që avncojnë përpara.

Ekipi i Kosoves luan një futboll të bukur dhe sido që të shkojë fati i kualifikimit pas dy ndeshjeve të mbetura, shija që ata do të lënë tek fansat e tyre do të jetë positive. Pritshmëria në të ardhmen do të jetë e lartë, por në rast se cilësia e treguar e lojës vazhdon dhe përmirësohet, është e pashmangshme që objektivat do të arrihen.

Lexo gjithashtu: Kosova targeti i ardhshem per baste dhe bastore online

Fitorja ndaj Malit të Zi, fjalët e trajnerit Challandes

Me fjalët e tij pas ndeshjes trajneri i Kosovës u duk mjaft i lumtur për rezultatin, por deklaroi se skuadra e tij duhet ta kishte mbyllur ndeshjen më herët. Deklararata e plotë vijon më poshtë:

“Nëse kemi kaq shumë raste, normalisht duhet të realizojmë. Skuadra ka luajtur ndeshje të mirë, kompakte, një tranzicion shumë i mirë. Kemi pasur shumë raste, nuk kemi shënuar, por nuk kemi pësuar në anën tjetër. Ndoshta është dashur ta vrasim ndeshjen më herët, por jam shumë i kënaqur. Më pëlqeu puna mesfushës dhe mbrojtjes, presingu që kemi bërë.

Kemi mbajtur topin, kemi bërë futbollin tonë me pasime të shkurtra, po ashtu me situata në krah, por vetëm përfundimi i aksionit nuk ka qenë më i mire.

Mendoj se Shala nuk ka luajtur në javën e kaluar, ka qenë shqetësuese fakti se ka pasur një lëndim dhe është normale që e kemi zëvendësuar. Isha i kënaqur me skuadrën dhe nuk ishte e nevojshme patjetër të bëjmë ndërrim. Jam i kënaqur me atë çfarë treguan lojtarët në fushë”, u shpreh Challandes.

Futbollisti i Kosovës  pjesë e formacionit të javës të kualifikueseve.

Fitorja ndaj Malit të Zi ishte një rezultat mjaft i rëndësishëm tek ekipi i Kosovës, një rezultat që mban gjallë shpresat për kualifikim në Euro 2020. Paraqitja e skuadrës ishte bindëse dhe të gjithë futbollistët u vlerësuan pozitivisht për lojën e bërë, por njëri prej tyre arriti të përfshihej në formacionin më të mirë të këtij raundi të kualifikueseve dhe bëhet fjalë për kapitenin Amir Rrahmani.

Qendërmbrojtësi kosovar u vlerësua me notën 8.3 prej ëebsitit të statistikave SofaScore, falë paraqitjes mjaft të mirë të tij jo vetëm në fazën defensive por edhe golit të shënuar në minutën e 10 të ndeshjes. Formacioni i plotë i përzgjedhur është si më poshtë:

ekipi i kosoves

Sic mund të shihet, formacioni tek ekipi i kosoves, ka në përbërje disa prej yjeve të futbollit europian si Alderweireld, Sterling, Kane, dhe të tjerë, një arsye më shumë për Rrahmanin për tu ndjerë krenar pas fitores ndaj Malit të Zi.

Sigurisht qe bastevenesit qe luajne ne kompani bastesh, e preferojne Kosoven ne skedinat e tyre, pasi skuadra vertet ka bere hapa cilesore perpara dhe eshte bere faktor i rendesishem ne futbollin Europian.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

New bookmakers
Melbet Sports
Melbet Sports

100% BONUS deri në 100 EUR mbi depozitën e parë.

MobileBet Sports
MobileBet Sports

200% BONUS deri në 30 EUR mbi depozitën e parë.

Mr.Play Sports
Mr.Play Sports

100% BONUS deri në 100 EUR, vetëm për lojtarët e rinj.

Karamba Sports
Karamba Sports

100% BONUS deri në 10 EUR mbi depozitën e parë.

Place bets and win new products 2020 from Sony: PlayStation 5, Pulse 3D Headset and Bravia Ultra HD with BetWinner!!!

X