Kampionati Italian, Java e 10-të

Kampionati italin për këtë javë në analizën tonë fillon me: BRESCIA vs INTER 

Kampionati italian eshte teper I ndjekur dhe skedinat sportive perfshijne shume ndeshje nga ky kampionat, ju keshillojme te lexoni analizat tona perpara se te vendosni skedinen tuaj te rradhes

BRESCIA vs INTER 

Pasi la 2 pikë në shtëpi në barazaimin 2-2 ndaj Parma, Inter do të përpiqet të rikthehet tek fitorja në përballjen e rradhës ndaj Brescia. Zikaltrit humbën një mundësi të mirë për të rimarrë kryesimin megjithatë ndodhen vetëm 1 pikë larg Juventusit të vendit të parë.

Brescia ndodhet në vendin e 18 me 7 pikë dhe ka marrë vetëm 1 pikë në 4 ndeshjet e fundit dhe pritet të jenë një rival i pafuqishëm ndaj një Interi që ka treguar një formë mjaft të mirë deri tani. Faktori fushë nuk ka luajtur ndonjë rol në ndeshjet e këtij sezoni për Brescia, në 3 ndeshje në shtëpi ata kanë marrë vetëm 1 barazim dhe 2 humbje, pra 1 pikë gjithsej. Ndërsa Inter në krahun tjetër ka marrë 4 fitore në 4 ndeshje në transfertë duke marrë kështu të gjitha pikët e mundshme larg fushës së saj.

Përballja e fundit mes ekipeve daton në vitin 2011 dhe rrjedhimisht nuk mund të merret parasysh për përballjen e kësaj jave të kampionatit Italian. Megjithatë duke gjykuar nga forma aktuale dhe cilësia e ekipeve, Inter pritet të rikthehet tek fitorja në këtë ndeshje.

NAPOLI vs ATALANTA

Përballja më interesante e kësaj jave do të luhet në San Paolo dhë do të vërë përballë vendasit e Napoli dhe surprizën e sezonit të shkuar, Atalanta, skuadër që edhe këtë sezon ka vazhduar të bëjë paraqitje mjaft të mira.

Në fundjavën që lamë pas, Napoli arriti vëtëm një barazim ndaj Spal, rezultat që konfirmoi formën me luhatje që skuadra e Ancelotti është duke kaluar. Napoli ndodhet në vendin e 4-t me 17 pikë nga 27 të mundshme me golavarazh 18:11.

Atalanta pozicionohet 1 vend mbi Napoli, në vendin e 3-të me 20 pikë dhe javën e shkuar arriti një fitore historike për ta me rezultatin 7-1 përballë Udinese. Ky rezultat i coi në kuotën e 28 golave të shënuar duke u bërë skuadra me më shumë gola të shënuar në kampionatin italian me 28 gola të shënuar në 9 ndeshje, një mesatare e më shumë se 3 golave për ndeshje.

 • Rezultatet e 5 ndeshjeve të fundit mes skuadrave:
 • Napoli: 3
 • Barazim: 0
 • Atalanta: 2

Rezultatet e skuadrave këtë sezon indikojnë që mund të jetë një ndeshje me gola. Dy mbrojtje të cënueshme dhe dy sulme që kanë shënuar mesatarisht më shumë se 2 gola cdo ndeshje mund të sjellin një përballje ku të dyja ekipet shënojnë dhe rezultati përfundimtar do të vendoset nga saktësia në finalizim. San Paolo është gjithmonë një fushë e vështirë për të luajtur dhe i jep Napolit petkun e favoritit, por përballë kësaj Atalante asnjëherë nuk i dihet dhe një barazim me gola duket si rezultati më i mundshëm.

kampionati italian

JUVENTUS  vs GENOA

Kampionati italian per kete jave vazhdon me:

Juventus rrezikoi të humbiste kreun e renditjes pas barazimit me Lecce, por hapi fals i Inter u mundësoi të ruanin difernecën e 1 pike në kreun e renditjes. Cristiano Ronaldo u la pushim në ndeshjen e fundit dhe Sarri nuk mund të rrezikojë të luajë pa të edhe këtë rradhë. Një tjetër fakt që flet në favor të tyre në këtë ndeshje janë rezultatet e deritanishme në fushën e tyre ku kanë fituar të 4-ta ndeshjet e luajtura. 

Genoa ndodhet në një situatë kritike momentalisht ku ka arritur të marrë vetë 8 pikë në 9 ndeshje duke pësuar 21 gola, numri më i madh i golave të pësuar në kampionatin Italian në këtë fillim sezoni.

 • Juventus: 3
 • Barazim: 1
 • Genoa: 1

Investimet e bëra nga Juventus flasin qartë për ambiciet e Juventus për të fituar Champions League, por kampionati Italian ka qenë një monopol i tyre në 8 vitet e fundit dhe padyshim që skanë për ta lënë pas dore. Sulmi i frikshëm i Juventus përballë mbrojtjes së brishtë të Genoa duket si një kontrast që mund të ketë vetëm një përfundim, fitoren e bardhezinjve.

Lexo gjithashtu: Merkato, transferimet dhe starti i sezonit

UDINESE vs ROMA

Udinese vjen nga një humbje e turpshme në transfertë ndaj Atalanta me rezultatin 7-1 dhe përballë publikut të tyre do të përpiqen të marrin të paktën 1 pikë përballë kryeqytetasve. Megjithatë gjendja jo e mirë psikologjike e tyre mund ti pengojë të nxjerrin më të mirën në këtë ndeshje. Udinese ndodhet në vendin e 13-të me 10 pikë të marra dhe golavarazh 5:13 numra që flasin qartë për mungesën e efikasitetit të sulmit të tyre.

Nga ana tjetër, Roma u ngjit në vendin e 5-të pas fitores në shtëpi ndaj Milan dhe kanë 4 ndeshje pa humbje në kampionatin Italian. Duke qenë se Napoli dhe Atalanta do të përballen mes tyre, një fitore e kryeqytetasve do ti ngjiste ose afronte ata shumë pranë zonës Champions.

 • Rezultatet e 5 ndeshjeve të fundit mes skuadrave:
 • Udinese: 1
 • Barazim: 0
 • Roma: 4

Fitorja ndaj Milan ka sjellë një moral të lartë në kampin verdhekuq, ndërsa për Udinese është krejt e kundërta. Duke pasur parasysh këtë dhe motivimin që sjell ngjitja në zonën Champions që është objektv për ta, Roma pritet të fitojë në këtë përballje.

MILAN vs SPAL

A do të jetë kjo ndeshja kur Milan do të rikthehet tek fitorja dhe do të nisë një rikthim të tyre drejt objektivit europë? Fansat kuqezi padyshim që urojnë që kjo të ndodhë. Vetëm 10 pikë në 9 ndeshje, 1 trajner i shkarkuar dhe 1 tjetër i sapombërritur që po përballet vetëm me kritika dhe presion. Ky është bilanci i 9 ndeshjeve të para të Milan dhe duke qenë se kampionati italian ka pësuar një rritje të konkurrencës këtë sezon sidomos në luftën për kualifikim në kompeticionet europiane, kuqezinjtë janë të dënuar për të fituar ndaj një kundërshtari të fundit të renditjes.

Spal duket një prej pretendentëvë për të rënë nga kampionati italian. Të renditur në vendin e 19-të me 7 pikë, shpresat për të dalë me pikë nga San Siro nuk duken shumë të mëdha pavarësisht gjendjes së Milan.

 • Rezultat e 4 ndeshjeve të fundit mes skuadrave:
 • Milan: 4
 • Barazim: 0
 • Spal: 0

Milan luan në shtëpi dhe Spal është një prej kundërshtarëve më të thjeshtë në kampionatin Italian. Nëse nuk mund të fitojë as në këto kushte ky Milan do të jetë në probleme edhe më serioze se cështë tani. Forma nuk e mbështet këtë parashikim, por statusi i Milan dhe nevoja e tyre për tu rikthyer tek fitorja i bën favoritë në këtë ndeshje.

3 Replies to “Kampionati Italian, Java e 10-të”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

New bookmakers
Melbet Sports
Melbet Sports

100% BONUS deri në 100 EUR mbi depozitën e parë.

MobileBet Sports
MobileBet Sports

200% BONUS deri në 30 EUR mbi depozitën e parë.

Mr.Play Sports
Mr.Play Sports

100% BONUS deri në 100 EUR, vetëm për lojtarët e rinj.

Karamba Sports
Karamba Sports

100% BONUS deri në 10 EUR mbi depozitën e parë.

Place bets and win new products 2020 from Sony: PlayStation 5, Pulse 3D Headset and Bravia Ultra HD with BetWinner!!!

X