Klubi i Manchester United, një ikonë historike

Klubi i Manchester United është një klub profesionist futbolli me seli në Old Trafford, Greater Manchester, Angli. Kjo skuadër merr pjesë në kampionatin anglez të futbollit , Premier League i cili është kompeticioni më i madh i futbollit në Angli.

Klubi u themelua më 1878 me emrin Newton Heath LYR Football Club dhe në vitin 1902 e ndryshoi emrin e tij në Manchester United. Pas ndryshimit të emrit në 1902, ngjyrat e klubit u ndryshuan në bluza të kuqe, pantallona të shkurtra të bardha dhe çorape të zeza, e cila është bërë veshja standarde e shtëpisë së Manchester United.

Premier League dhe Europa

Klubi i Manchester United

Klubi i Manchester United ose sic njihet ndryshe me nofkën “Djajtë e Kuq”, janë skuadra me më shumë trofe të fituar në kampionatin Anglez. Ata mbajnë rekordin përsa I përket fitimit të titujve të Ligës me 20 trofe dhe FA Community Shield me 21 trofe të fituar. Ata gjithashtu kanë fituar edhe trofe të tjerë në Angli si :  12 trofe të FA Cup dhe 5 trofe të League Cup.

Edhe në Europë skuadra nga Manchesteri ka fituar shumë trofe nga më të ndryeshmit ku bien në sy fitimi I 3 herë të trofeut të Champios League. Disa trofe të tjerë janë : 1 UEFA Europa League, 1 UEFA Cup, 1 UEFA Super Cup, 1 Intercontinental Cup dhe 1 FIFA Club Ëorld Cup.

 Ne vitin 1998–99, klubi u bë i pari në historinë e futbollit anglez që arriti trefishin e kontinentit evropian.  Duke fituar UEFA Europa League në sezonin 2016–17, ata u bënë një nga pesë klubet që kishin fituar të tre garat kryesore të klubeve të UEFA-s.

Old Trafford

Stadiumi I Old Trafford është shtëpija e Djajve të Kuq me një kapacitet afërsisht 75,000 vendesh. Ai është stadiumi i futbollit më i madh në Britaninë e Madhe dhe i 11-i më I madh në Europë.

Me nofkën “Teatri i ëndrrave” e vendosur nga Bobby Charlton, Old Trafford ka qenë terreni i shtëpisë së United që nga viti 1910 e deri më sot. Old Trafford ka pritur gjysmëfinalen e FA Cup, ndeshjet në Angli, ndeshjet në Kupën e Botës 1966 dhe Euro 96 dhe Finalen e Champions League 2003.

Lexo gjithashtu: Klubi i Juventus

Fitimet tek Klubi i Manchester United

Klubi Anglez është një nga klubet me fitimet më të mëdha vjetore në botë, ku herë pas here ka konkurencë me skuadren e Real Madridit duke rivalizuar për vendin e parë nga ana e fitimeve. Manchester United ishte klubi i futbollit me fitimet më të mëdha në botë për vitet 2016-17, me të ardhura vjetore prej 676.3 milion €,  dhe klubi i tretë më i vlefshëm i futbollit në botë në 2019, me vlerë 3,15 miliardë £ (3.81 miliardë dollarë).  Që nga qershori 2015, është marka më e vlefshme e futbollit në botë, e vlerësuar të jetë me 1.2 miliard dollarë. 

Këto fitime e bëjnë këtë skuadër një nga skuadrat e futbollit më të kërkuara dhe më të mbështetur gjerësisht nga brandet më kryesore në botë.

topi i arte

Alex Ferguson dhe Manchester United

klubi i manchester united

Sir Alexander Ferguson  është një ish menaxher skocez i futbollit dhe lojtar që menaxhoi Manchester United nga 1986 deri në 2013. Ai konsiderohet një nga menaxherët më të mëdhenj të të gjitha kohërave  dhe ai ka fituar më shumë trofe se çdo menaxher tjetër në historinë e futbollit.

Ferguson u emërua trajner i Manchester United në nëntor 1986. Gjatë 26 viteve të tij me Manchester United ai fitoi 38 trofe, duke përfshirë 13 tituj të Premier League, pesë Kupa të FA dhe dy tituj të Champions League të UEFA-s. Ferguson është trajneri me shërbimin më të gjatë tek Manchester United. Ai u tërhoq nga menaxhimi në fund të sezonit 2012–13, pasi kishte fituar Premier League në sezonin e tij të fundit.

Manchester United pa Alex Ferguson

Mourinho

Pas largimit të Alex Ferguson drejtimin e skuadrës e mori David Moyes më 1 korrik 2013. Ryan Giggs mori përsipër drejtimin si menaxher-lojtar të përkohshëm 10 muaj më vonë, më 22 Prill 2014, kur Moyes u pushua nga puna pas një sezoni të dobët në të cilin klubi nuk arriti të mbrojë titullin e tyre të Premier League dhe dështoi për t’u kualifikuar në UEFA Champions League për herë të parë që nga 1995–96.Ata gjithashtu nuk arritën të kualifikohen në Europa League, që do të thotë se ishte hera e parë që Manchester United nuk ishte kualifikuar për një garë evropiane që nga 1990.

Më 19 maj 2014, u konfirmua se Louis van Gaal do të zëvendësojë Moyes si menaxher të Manchester United në një marrëveshje tre vjeçare, me Giggs si ndihmësin e tij. Edhe me këtë trajner skuadra arriti vetëm vendin e 5 në tabelë dhe fitimin e FA Cup.

Ai u zëvendësua nga Jose Mourinho me një kontratë 3 vjecare dhe në vitin e tij të parë ai arriti vetëm vëndin e 6 në tabelë duke shkuar ne Europa League dhe duke e fituar atë për tu kualifikuar ne Champions League më pas, ne vitin tjetër trajneri portugez u shkarkua në mes të sezonit pas një sezoni mjaft të dobet ku gjendenin 19 pikë pas kryesuesve të Liverpool dhe 11 larg zonës Champions dhe vendin e tij e mori ish lojtari I Manchester United Ole Gunnar Solskjaer.

Më 28 Mars 2019, pas një xhiro prej 14 fitoresh në 19 ndeshjet e tij të ngarkuara, përfshirë eleminimin  e Paris Saint-Germain nga Champions League në raundin e 16 pasi humbi ndeshjen e parë 2–0, Solskjær u emërua përgjithmonë me një marrëveshje 3-vjecare.

Sezoni 2019-2020

klubi I manchester united

Ky fillim sezoni nuk ka nisur aq mirë për trajnerin Solskjaer, ndryshe nga fundi I sezonit të kaluar. Pas 9 ndeshjeve të para ata ndodhen në vendin e 14 në tabelën e renditjes , një fillim tmerrësisht I keq për këtë klub.

Mungesa e golave, shitja e dy sulmuesve Lukakut dhe Sanchez si dhe dëmtimet e shumta duket se janë problemet kryesore që kanë cuar klubin në këtë gjendje. Përvec Premier League klubi po merr pjesë në  Kupën EFL dhe UEFA Europa League, dhe gjithashtu do të marrë pjesë dhe  në FA Cup.

Në Europa League skuadra ka bërë më mirë ku gjendet në vendin e parë pas 3 ndeshjeve të para duke fituar 2 prej tyre dhe duke barazuar vetëm 1 por loja e tyre mbetet për të dëshiruar.

Në këtë skuadër duhet bërë patjetër dicka që të këtë shkëlqimin që kishte dikur dhe të rikthehet aty ku e ka vendin në të vërtetë, ne mes skuadrave më të mira në botë dhe të jëtë pretendente në cdo trofe të mundshëm ashtu sic I ka hije një skuadre legjendare si ajo e Manchester United.

topi i arte

4 Replies to “Klubi i Manchester United, një ikonë historike”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

New bookmakers
Melbet Sports
Melbet Sports

100% BONUS deri në 100 EUR mbi depozitën e parë.

MobileBet Sports
MobileBet Sports

200% BONUS deri në 30 EUR mbi depozitën e parë.

Mr.Play Sports
Mr.Play Sports

100% BONUS deri në 100 EUR, vetëm për lojtarët e rinj.

Karamba Sports
Karamba Sports

100% BONUS deri në 10 EUR mbi depozitën e parë.

Place bets and win new products 2020 from Sony: PlayStation 5, Pulse 3D Headset and Bravia Ultra HD with BetWinner!!!

X