Kompanite shqiptare te basteve online

Cilat jane kompanite shqiptare te basteve online dhe e ardhmja e tyre?

Ligji per lojrat e fatit miratuar kohet e fundit  me sa duket do ta ndryshoje realitetin nje here e pergjithmone gjithashtu edhe kompanite shqiptare te basteve online do te perballen me nje realitet te ri. Tregu i zi, i quajtur ndryshe “black market” do te filloje te konkuroje fort ato faqe shqiptare qe funksionojne dhe operojne brenda territorit shqiptar per qytetaret shqiptare.

Bastoret sportive ne Shqiperi dhe Kosove, sidomos ne Shqiperi jane nje nder bizneset me fitimprurese dhe sigurisht sektori me te ardhura te larta ne shtet.

Le te shikojme nga afer keto bastore sportive dhe te mundohemi te krahasojme cfare ofrojne ato per tregun shqiptar apo ate kosovar?

Bast Arena

kompanite shqiptare te basteve online

Bastore sportive, Bast Arena eshte nje kompani relativisht e re e cila ofron baste sportive online, baste live dhe gjithashtu produkte shtese per argetim si: kazino, live casino dhe sporte virtuale. 

Licensa e Bast Arena

Bast Arena eshte e licensuar nga Autoriteti i Mbikqyrjes se Lojrave te Fatit ne Shqiperi dhe vepron brenda te gjitha normave ligjore. Platforma dhe ofruesit e lojrave te kazinose jane sigurisht te blera nga firma dhe kompani te njohura te softuereve te lojrave elektronike ne distance. Microgaming, Novomatic jane disa nga emrat me te medhenj qe ofrojne nje eksperience unike online.

Menuja kryesore

Ne menune e saj Bast Arena ofron baste live ne sportet me te njohura, rezultatet jane te perditesuara per lojtaret e regjistruar ne platforme. Gjithashtu ne menu do te keni mundesi te vendosni baste ne kampionatet e video lojrave me te famshme si Counter Strike etj. 

Nepermjet nje softueri qe Bast Arena ka instaluar lojtaret e regjistruar kane mundesi te ndjekin rezultatet live te: Bundesliga, Champions League, La liga, Serie A etj

Bonusi i mireseardhjes

Regjistrimi i lojtareve per here te pare sjell 100% bonus per depoziten e pare deri ne $50 ose 5 mije leke te reja plus dhe 100 leke te reja per hapjen e llogarise.Sigurisht qe bonusi i mireseardhjes ben pjese ne Kushtet e Bonusit. 

Nuk dihet nese Bast Arena ofron Opsionin Cash out, nje mundesi e lojtareve te terhiqen nga basti i vene para se ndeshja te perfundoje.

Superbast

kompanite shqiptare te basteve online

Super bast njihet per pikat e basteve ne te gjithe vendin por gjithashtu ofron nje eksperience ndryshe online duke ftuar lojtaret te regjistrohen.

Licensa e Superbast

Superbast nje tjeter kompani e licensuar nga Autoriteti i Mbikqyrjes se Lojrave te Fatit ne Shqiperi, por nuk dihet fati i saj pas dates 1 janar me ndryshimet e ligjit per lojrat e fatit.

Menuja kryesore

Super bast ka nje grafike me te pasur ne krahasim me Bast Arena dhe nje platforme thjeshtesisht te navigueshme. 

Sa i perket asaj qe Superbast ofron sigurisht nuk mungojne te gjitha sportet dhe kampionatet me te famshme ne bote. Gjithashtu mund te ndiqni rezultatet e ndeshjeve live, keni mundesi te vendosni baste live nepermjet platformes dhe gjithashtu Superbast ofron lojra slot machines pjese e argetimit te kazinose. 

Tashme eshte praktike e njohur qe kompanite e huaja te basteve ofrojne njekohesisht nje pjese te madhe te produkteve te argetimit online dhe kjo behet per qellimin e vetem qe ta mbajne lojtarin e regjistruar sa me gjate ne faqen e tyre. 

Gjithashtu ne kategorine baste speciale do keni mundesi te vendosni baste per eventet me te medha artistike, kampionatet e video games dhe shume me teper.

Bonusi i mireseardhjes

Superbast fron nje bonus te thjeshte simbolik prej 100 lekesh te reja per lojtaret e rinj. Kjo ka dy efekte: 

  1. Lojtaret e rinj nuk mund te ndihen te joshur dhe ne avantazh duke marre kete bonus te vogel ne krahasim me kompanite e huaja apo kompanite shqiptare te basteve online.
  2. Duke mos marre bonusin lojtaret kane avantazhin e terheqjes se menjehershme te parave ndersa ata qe marrin bonusin e hyrjes nuk do kene mundesine te terheqin parate deri ne momentin qe kane arritur te plotesojne rregullat e bonusit.

KolinaBet

kompanite shqiptare te basteve online

Kolina Bet njihet si nje bastore ne Kosove, me nje perhapje gjeografike ne pothuajse te gjitha qytetet kryesore si: Prishtine, Podujeve, Gjakove, Ferizaj etj

Licensa e Kolina Bet

Ne faqen zyrtare Kolina Bet ndryshe nga kompanite shqiptare te basteve online nuk ka publikuar ndonje informacion megjithate besojme se ajo duhet te jete e licensuar nga Autoriteti i Lojrave te Fatit ne Kosove, perderisa pikat e basteve operojne ne qytetet kryesore.

Menuja kryesore

Me cfare duket ne platformen online te Kolina Bet nuk ofrohen produkte te tjera pervec basteve sportive dhe baste live.

Sigurisht qe nepermjet softuerit ju mund te navigoni kampionatet apo ndeshjet dhe rezultatet e tyre duke vendosur skedina te ndryshme. Koeficentet ne Kolina Bet nuk kalojne mesataren qe ofrojne zakonisht kompanite shqiptare te basteve.

Pervec basteve sportive Kolina nuk ofron baste speciale per evente, politikane apo baste per video games.

Bonusi i mireseardhjes

Pervec fitimit prej 400 mije euro per tiketat maksimale ne faqen e tyre nuk del ndonje oferte per lojtaret e rinj dhe mesa duket Kolina Bet akoma nuk eshte permiresuar ne kete drejtim duke arritur standartet e kompanive te huaja.

Eurolloto

kompanite shqiptare te basteve online

Licensa e Eurolloto

Eurolloto eshte kompania e rradhes qe mban licensen nga AMLF ne Tirane. Dhe kjo sigurisht e ben kompanine me te besueshme megjithate ashtu si dhe Kolina Bet, keto kompani nuk dihet nese mbajne license per te operuar edhe online pervec pikave fizike te basteve.

Menuja Kryesore

Ndryshe nga faqet e tjera Eurolloto ka nje grafike interesante me nje fushe futbolli e cila ne menyre te animuar tregon ndeshjen qe eshte duke u zhvilluar dhe e ben me te lehte per lojtarin qe te vendose bastin duke u ndihmuar nga imazhi.

Eurolloto ofron te gjitha llojet e sporteve ne menune e saj por nuk ofron produkte te tjera si casino apo live casino. 

Baste live eshte nje produkt perfekt i Eurolloto por gjithashtu se shpejti ne faqe jane planifikuar te shtohen gara me qen apo gara me kuaj.

Bonusi i mireardhjes

Ne faqen kryesore nuk ka nje promocion per lojtaret e rinj. Nuk dihet nese kompania ofron Cashout!

Sigurisht qe lista vazhdon por pak a 

Sigurisht qe lista vazhdon por pak a shume u munduam te krijojme nje pasqyre te perafert me ate cfare kompanite shqiptare te basteve online ofrojne.

Konkluzion

Nepermjet kesaj analize arrijme ne konkluzionin se keto kompani akoma nuk jane ne nivelet me te larta te asaj cfare tregu i huaj ofron. 

Per bastet sportive nuk ka nevoje vetem te jene koeficentet e larte, bastet online jane nje nder metodat me te preferuara te argetimit per lojtaret nga e gjithe bota. Eksperienca e kompanive te huaja qe ofrojne baste live te kualiteteve me te larta per klientet e tyre duhet te ndikoje pozitivisht ne permiresimin e sherbimit per kompanite shqiptare gjithmone neqoftese ato do te arrijne ti mbizoterojne ndryshimeve te ligjit per lojrat e fatit.

Cilat pika duhen permiresuar?

  • Licensa

Sigurisht per kete nuk mund te fajesojme shume sepse dihet qe kompanite shqiptare te basteve online nuk kane fuqi te marrin licensa nderkombetare, ato kane nje target me te vogel te lojtareve te tyre dhe me se shumti operojne brenda territorit kosovar apo shqiptar.

Pra licensimi per te zgjeruar numrin e lojtareve nuk eshte i lehte per tu arritur aq me teper qe kompanite e huaja investojne miliona dollare ne marketing.

  • Bonusi i mireseardhjes

Kompanite e huaja kane nje konkurence te forte midis tyre dhe sigurisht per te krijuar nje numer te madh lojtaresh ne arkiven e tyre ofrojne bonuse hyrese dhe koeficente konkurues.

  • Platforma

Ne kete aspekt kompanite shqiptare te basteve online duhet te bejne shume me teper. Le per te deshiruar navigacioni i disa prej tyre dhe sigurisht duhet te bejne shume me teper ne kete drejtim. 

Ku luajne shqiptaret qe jetojne jashte territorit shqiptar?

Faqja jone si nje nder te parat e ketij lloji synon te krijoje nje pasqyre te te gjitha kompanive te huaja dhe shqiptare qe operojne ne bote.

Sherbimi jone eshte ne gjuhen shqipe pikerisht per te ndihmuar komunitetin shqiptar te kuptojne me teper se si funksionon kultura e bonusit apo bastet live me teknologjine e diteve tona. 

Ne analizojme bonuset e hyrjes, shtetet ku kompanite operojne dhe llojet e basteve qe ato ofrojne, licensimin e tyre dhe mbi te gjitha feedback, vleresimin qe keto faqe marrin nga perdoruesit anembane botes. 

Faqja jone sigurisht eshte nje alternative e mire per ata shqiptare qe deshirojne te vendosin baste sportive online ku ne varesi te shtetit ku ata jetojne mund te zgjedhin alternativa te ndryshme.

Ne analizojme produktin, bejme krahasimin dhe lojtari vendos se ku do te luaje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

New bookmakers
Melbet Sports
Melbet Sports

100% BONUS deri në 100 EUR mbi depozitën e parë.

MobileBet Sports
MobileBet Sports

200% BONUS deri në 30 EUR mbi depozitën e parë.

Mr.Play Sports
Mr.Play Sports

100% BONUS deri në 100 EUR, vetëm për lojtarët e rinj.

bet365 Sports
bet365 Sports

100% BONUS deri në 100 EUR mbi depozitën e parë.