Kuriozitet sportiv që të mahnit….?!

1-Skuadrat luftojnë për humbje…

Duket si një kuriozitet sportiv i pabesueshëm por ja që është i vërtetë. Dy klube Indonezeze që merrnin pjesë në gjysmëfinalen e kupës së Indonezisë në futboll zhvilluan një ndeshje krejtesisht të pazakontë  mes tyre. Në këtë ndeshje të dy skuadrat kishin një qellim te vetëm dhe ajo ishte humbja.

Psis Semarang dhe Pss Sleman ishin dy skuadrat që zhvilluan këtë ndeshje. Ndeshja përfundoi 2-3 , ku të 5 golat ishin autogola. Këto dy skuadra donin të humbnin ndeshjen në mënyrë që në finalen e Kupës të mos ndesheshin me Pusamania Borneo FC, ekip që kishte lidhje me mafian lokale. Duke parë këtë neglizhim , arbitri e ndërpreu ndeshjen me fitoren e ekipit jo-vendas, e cila më vonë kjo ndeshje u anollua nga gjyqtarët sportivë dhe të dyja skuadrat janë skualifikuar nga kompeticioni.

2- 3 golëshi i cmendur i Alvin Martin…

Pasditen e 21 prillit 1986, mbrojtësi i West Hamit, Alvin Martin shënoi një hat-trick shumë të pazakontë.  Secili gol vinte kundër një portieri të ndryshëm. Kundërshtarët në Upton Park atë ditë ishin Newcastle, dhe Magpies u detyruan të luajë pas një Martin Joas te pa rikoperuar.  Vetëm katër minuta në lojë, Martin shënoi me një goditje të topit në ajër.  Në gjysmë të kohës, me Hammers 4-0 në fitim, lëndimi i portierit Toon ishte deri në atë pikë sa ai nuk ishte në gjendje të luante në pjesën e dytë.Peter Beardsley është bërë vullnetar, por u refuzua nga menaxheri Willie McFaul për të qenë shumë i vogël.  Përkundrazi, dorezat i kaluan mesfushorit Chris Hedworth. Martin u drejtua drejt portës dhe shënoi gol në min e 15 nga fundi. Hedëorth kthehet në mesfushe dhe në portë futet Beardsley. Ai pranoi 3 gola në këtë humbje 8-1 dhe goli I fundit u shënua nga Martin me penallti.

3- Real Madrid 6-1 Real Madrid…

Finalja e Copa del Rey të vitit 1980 ishte finalja e 78-te e kupës së                             mbretit, kompeticion I futbollit ne Spanjë. Fakti që kjo  finale është një kuriozitet sportiv ishte se u zhvillua ndërmjet dy skuadrave të Madridit. Finalja u luajt në stadiumin Santiago Bernabeu në Madrid, më 4 qershor 1980, dhe u fitua nga Real Madrid, I cili mundi ekipin e tyre rezervë Real Madrid Castilla.

kuriozitet sportiv

4-Rrufeja vret një ekip te tërë…

Ndoshta një kuriozitet sportiv mjaft i dhimbshëm por i vërtetë. Një ekip i tërë futbolli është vrarë nga rrufeja.  Të gjithë njëmbëdhjetë lojtarët në ekipin e futbollit vdiqën duke u goditur nga rrufeja.  Sipas gazetës Kongolese, rrufeja nuk dëmtoi lojtarët e tjerë të ekipit, por ajo vrau çdo lojtar të vetëm të një skuadre futbolli. Në këtë ndeshje në Republikën Demokratike të Kongos, 30 njerëz të tjerë u dogjën për shkak të këtij ndriçimi. Besohet se disa lloj hajmalive ose magji u bënë bashkë në formën e këtij rrufe në qiell dhe goditën të gjithë ekipin.  Me fjalë të thjeshta, banorët vendas besojnë se i gjithë ekipi ishte i mallkuar, për shkak të të cilit ata të gjithë vdiqën së bashku.

5-Kampionët e Madagascar fitojnë 149-0….

Një tjeter kuriozitetet sportiv nga më të cuditshmit që do të lexoni ndonjëherë. Kampionët e ligës së futbollit AS Adema fituan një ndeshje 149-0, më shumë se katërfishi I rekordit te mëparshem dhe interesante është fakti se ata nuk e zotëruan topin fare midis golit të parë dhe të fundit. Kundërshtarët e tyre Stade Olympique, morën kontrollin e plotë të lojës , pasi ata qëllimisht shënuan 149 herë në portën e tyre, në protestë për një vendim të arbitrit.

6-Topi më I vjetër i futbollit…

Topi I futbollit më I vjetër është akoma në ekzistencë. Ai mendohet të jetë bërë rreth vitit 1550 dhe u zbulua në catinë e kështjellës Stirling, Skoci, në vitin 1981. Topi është bërë prej lëkure(dreri) dhe nga fshikëza e derrit. Ai ka një diametër midis 14-16cm, peshon 125 g dhe aktualisht është në shfaqjen në Galerinë e Arteve dhe Muzeut Smith në Stirling.

Lexo gjithashtu: Premier League 2018/2019 – Java e 9-të

7- Hernandez ul krimin dhe rrit shtatzaninë…

Javier Hernandez është aq I populluar në vendlindjen e tij në Meksikë saqë kur ai luante për Man Utd niveli I krimit binte dhe kishte më shumë gra shtatzëna. Polici I qytetit të Meksikës tha: Krimet si plackitja dhe krismat bien. Duket se dhe kriminelët duan të marrin kohën e lirë për të parë heroin tonë të luajë. Gjithashtu rritet niveli I lindjeve. Kjo është arsyeja që e bën këtë kuriozitet sportiv ndër me interesantin ne botë. 

8- Virgil Van Dijk…

Virgil Van Dijk prapa fanellës së tij nuk e mbanë mbiemrin Van Dijk pasi babai I tij  I ka braktisur në moshën e vogël dhe kurrë nuk e ka ndihmuar si fëmijë. Ai ka marrë grua tjetër dhe fëmijët I ka lënë në harresë. Virgil Van Dijk sot ndihet më shumë krenar me dajën e tij se sa me babain e tij, por kjo gjë nuk e ndaloi atë të bëhet mbrojtësi më I mirë në botë dhe ka shansin të fitojë Topin e Artë.

9- Cristiano Ronaldo gol ne cdo minute…

Kur Cristiano Ronaldo shënoi në minutën e shtatë kundër Atletiko Madrid më 11 shkurt, ai në të vërtetë kompletoi atë që tani është një kuriozitetet sportiv tepër interesant. Me atë gol , I pari që Ronaldo kishte shënuar ndonjëherë në minutën e shtatë të një ndeshjeje, ai zyrtarisht ka shënuar një gol në cdo minutë të një loje gjatë gjithë karrierës së tij.

10- Futbollisti më I pasur në botë…

Futbollisti më ipasur në botë luan në Premier League. Tani pjesë e Leicester City, Bolkiah, futbollist nga Brunei ende nuk e ka zhvilluar asnjë ndeshje në futbollin profesionist. Sa i përket pasurisë së tij, ai pasurinë që e posedon nuk e ka fituar nga futbolli. Faiq Bolkiah është anëtar i familjes mbretërorë të Bruneit. Ai është djali i Jefrit, princit të Bruuneit dhe nipi i sulltanit Hassanal Bolkiah, qe është mbret i ketij vendi.

One Reply to “Kuriozitet sportiv që të mahnit….?!”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

New bookmakers
Melbet Sports
Melbet Sports

100% BONUS deri në 100 EUR mbi depozitën e parë.

MobileBet Sports
MobileBet Sports

200% BONUS deri në 30 EUR mbi depozitën e parë.

Mr.Play Sports
Mr.Play Sports

100% BONUS deri në 100 EUR, vetëm për lojtarët e rinj.

Karamba Sports
Karamba Sports

100% BONUS deri në 10 EUR mbi depozitën e parë.

Place bets and win new products 2020 from Sony: PlayStation 5, Pulse 3D Headset and Bravia Ultra HD with BetWinner!!!

X