Ndeshje në Premier League, kryesoret e javës!

Le të ndjekim një analizë për disa ndeshje të Premier League për një bast më të sigurtë!

CHELSEA vs CRYSTAL PALACE

Ndeshja e parë e së shtunës në Premier League do të jetë një derbi londinez. Chelsea do të presë në shtëpi Crystal Palace dhe skuadra e Frank Lampard do të kërkojë të vazhdojë serinë e fitoreve. Chelsea ka fituar 5 ndeshjet e fundit në kampionatin anglez, rezultat ky që e ka ngjitur në vendin e 4-t me 23 pikë.

Në anën tjetër Crystal Palace nuk fiton prej 3 ndeshjesh dhe ndodhet në vendine 9-të. Një element negativ i sezonit të tyre deri tani është numri i pakët i golave të shënuar, vetëm 10 të tillë në 11 ndeshje dhe në një transfertë të vështirë si kjo, mungesa e aftësisë për të shënuar mund të rezultojë penalizuese për ta.

 • Rezultatet e 5 ndeshjeve të fundit mes skuadrave:
 • Chelsea: 3
 • Barazim: 0
 • Crystal Palace: 2

Megjithëse rezultatet e 5 ndeshjeve të fundit janë disi të balancuara duhet thënë se Chelsea ka fituar 3 përballjet e fundit mes tyre dhe përvec kësaj vjen në këtë ndeshje në një formë shumë më të mirë se kundërshtarët e tyre. Si rrjedhim Chelsea pritet të fitojë pa shumë vështirësi.

TOTTENHAM vs SHEFFIELD UNITED

Tottenham vjen në këtë javë të kampionatit anglez pas 4 javësh pa fitore dhe në një prej momenteve më të vështira për trajnerin Pochettino në drejtim të klubit londinez. Pavarësisht se mbajti futbollistët kryesorë dhe e përforcoi ekipin në merkaton e verës, Pochetino nuk po arrin të marrë më të mirën nga skuadra e tij në një sezon që pritej të ishtë hapi i rradhës në evolimin e klubit drejt statusit të pretendentit. Përkundrazi Tottenham momentalisht renditet në vendin e 11-të me vetëm 13 pikë nga 33 të mundshmet.

Sheffield ka arritur të surprizojë ndaj disa skuadrave të vështira këtë sezon duke marrë barazime ndaj Chelsea dhe Arsenal. Paraqitjet e tyre deri tani kanë qenë përtej pritshmërive duke arritur të marrin 16 pikë në 11 ndeshje duke u pozicionuar në vendin e 6-të me vetëm 8 gola të pësuar, mbrojtja më e mirë në kampionatin anglez.

 • Rezultatet e 4 ndeshjeve të fundit mes skuadrave:
 • Tottenham: 2
 • Barazim: 1
 • Sheffield United: 1

Nga 4 ndeshjet përballë njëra tjetrës vetëm 2 kanë qenë në dekadën e fundit, përballjet në kupn e anglise në vitin 2015 ku Tottenham u kualifikua pas 1 fitoreje dhe 1 barazimi. Megjithatë situata duket e ndryshme këtë rradhë. Pavarësisht diferencës në nivel mes ekipeve Tottenham do ta ketë të vështirë.  Forma e dobët e skuadrës së Pochetino shoqëruar me mbrojtjen e mirë të Sheffield mund të sjellin një tjetër barazim për ta, edhe pse Tottenham në letër duket pretendent.

Lexo gjithashtu: Aplikacionet për të parë ndeshje LIVE!

LEICESTER vs ARSENAL

Në rast fitoreje Leicester do të ngjitej në vend të dytë nëse Liverpool mposht Manchester City-n e vendit të dytë në Anfield. Ky fakt duket si një motivim i mjaftueshëm për Leicester në këtë ndeshje. Paraqitjet mbresëlënëse në kampionatin anglez u kanë dhënë plot 23 pikë në këtë fillim sezoni me 27 gola të shënuar dhe vetëm 8 të pësuar, mbrojtja më e mirë së bashku me Sheffield United. Jamie Vardy ka qenë në një formë të shkëlqyer duke realizuar 10 gola deri tani dhe do të përpiqet ta udhëheqë ekipin drejt fitores edhe ndaj Arenal.

Skuadra e Emery ka 3 ndeshje pa fitore. Situata në klub duket kaotike. Cështjet Xhaka dhe Ozil, problemet me fansat, futbollistët që po nënperformojnë, mbrojtja e dobët dhe dëmtimet janë problemet kryesore që nuk duket se trajneri po ua gjen zgjidhjen. “Topcinjtë” janë të 5-tët në renditje, 6 pikë pas vendit të 4-t që është pozicion që kampionati anglez dërgon direkt në fazën e frupeve të Champions Legue, objektivi kryesor i Arsenal në fillim të sezonit.

 • Rezultatet e 5 ndeshjeve të fundit mes skuadrave:
 • Leicester: 2
 • Barazim: 0
 • Arsenal: 3

Arsenal dominon lehtë në përballjet e fundit, po duhet thënë se të dyja ekipet kanë fituar përballjet në shtëpinë e tyre përballë njëra-tjetrës, një fakt që favorizon Leicester në këtë rast. Forma e dobët e Arsenal nuk të jep shumë shpresë ndaj Leicester pritet të rezultojë fitues.

MANCHESTER UNITED vs BRIGHTON

United ndodhet në vendin e 10-të me 13 pikë, 2 më pak se kundërshtari i kësaj jave, Brighton. Kjo fjali flet vetë për situatën Red Devils. Kampionati anglez ka shpesh situate të tilla surprizash në muajt e parë të sezonit, disa skuadra të vogla befasojnë, të tjera të mëdha zhgënjejnë. Skuadra e Solskjaer bën pjesë në kategorinë e dytë dhe nëse dëshiron të vazhdojë të ketë shanse për të arritur zonën Champons, fitorja në këtë ndeshje është e domosdoshme.

Megjithatë nevoja për fitore e United nuk ka pse ta intimidojë Brighton që vjen nga dy të tilla rradhazi dhe ndodhet në vendin e 8-te. Brighton janë të kënaqur me ecurinë e tyre të deritanishme dhe do të përpiqen sërish këtë javë të marrin një reultat pozitiv.

 • Rezultatet e 5 ndeshjev të fundit mes skuadrave:
 • Manchester United: 3
 • Barazim: 0
 • Brighton: 2

Sërish kemi të bëjmë me një rast ku skuadrat vendase ftojnë për sa i përket 5 ndeshjeve të fundit. United luan në shtëpi dhe presioni mbi Solskjaer do të rritej edhe më shumë nëse nuk fitojnë këtë ndeshje. Megjithatatë, edhe pse Brighton është paraqitur mirë, jashtë fushe nuk duken si një rival i rrezikshëm dhe United pritet të dalë me 3 pikë nga kjo ndeshje.

LIVERPOOL vs MANCHESTER CITY

Përballja më e shumëpritur e kësaj jave! Në një ndeshje që mund të vendosë shumë mbi vazhdimin e kampionatit anglez, të dyja skuadrat pritet të jenë në më të mirën e tyre.

Liverpool kryeson me 31 pikë, ndërsa City e ndjek me 35. Fitorja e Liverpool do ti conte në 9 pikë para, një diferencë shumë e vështirë për tu përmbysur. Nëse City fiton kampionati anglez do të rihapet dhe skuadra e Klopp do të ndjejë frikën e një tjetër sezoni ku titulli u rrëshket nga duart.

Të dyja skuadrat luajtën në mesjavë në Champions League dhe do të jetë interesante të shihet sesi do ti vendosin ekipet e tyre dy trajnerët. Për sa i përket mungesave, Klopp është i favorizuar pasi i ka të gjithë titullarët në dispozicion. Guardiola nga ana tjetër ka marrë lajmin se portieri Ederson m shumë mundësi nuk do të jetë gati për këtë ndeshje dhe i shtohet mungesave të Laporte, Rodri, Sane, etj.

 • Rezultatet e 5 ndeshjeve të fundit mes skuadrave në kampionatin anglez:
 • Liverpool: 1
 • Barazim: 2
 • Manchester City: 2

Në kampionat ka një avantazh të ngushtë të City në përballjet direkte dhe gjithashtu ne superkupën e kaluar të Anglisë ata fituan pas 11-metërshave, por në duelin e vitit 2018 në Champions League ishin djemtë e Klopp që u kualifikuan.

Të përpiqesh të parashikosh fituesin e një ndeshjeje të tillë është e vështirë. Megjithatë të dhënat cojnë në idenë se do të kemi të bëjmë me një përballje me gola. Liverpool është favorit në letër për shak të formës këtë sezon dhe atmosferës së Anfield, por kualiteti i City është i padiskutueshëm dhe mundësitë e tyre nuk duhen nënvlerësuar.

Si konkluzion, presim një përballje me futboll të bukur dhe gola, rezultati i të cilës do të diktojë rrjedhën e mëtejshme të kampionatit anglez.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

New bookmakers
Melbet Sports
Melbet Sports

100% BONUS deri në 100 EUR mbi depozitën e parë.

MobileBet Sports
MobileBet Sports

200% BONUS deri në 30 EUR mbi depozitën e parë.

Mr.Play Sports
Mr.Play Sports

100% BONUS deri në 100 EUR, vetëm për lojtarët e rinj.

Karamba Sports
Karamba Sports

100% BONUS deri në 10 EUR mbi depozitën e parë.

Koeficientët më të lartë i gjeni në Betwinner!!!

X