Sporti në Shqipëri, historia, sukseset dhe deshtimet!

Sporti ne shqiperi, nje veshtrim historik

Ashtu si ne Europë edhe sporti ne shqiperi është sporti më popullor dhe më i ndjekur. Edhe pse një vend i vogël tifozëria dhe emocionet e ndeshjeve janë gjithmonë aty, ndoshta jo në një nivel ndërkombëtarë shumë të zhvilluar por në nivelin kombëtar është mjaft i përhapur.

Sporti ne Shqiperi – Historia

Sporti ne Shqiperi kryesisht futbolli, mbërriti në fillim të shekullin të 20-të. Ndeshja e parë që u zhvillua ishte  ndërmjet nxënësve në një mision të krishterë në Shkodër, ku pas kësaj ndeshje loja u rrit në popullaritet të  dhe në vitin 1919 u themelua klubi i parë i futbollit në Shqipëri ,që ishte KS Vllaznia Shkodër. 

Pas një viti , më 1920 u themelua SK Tirana dhe pas Tiranës u krijuan edhe skuadrat nëpër qytetet e tjera dhe më 6 qershor të vitit 1930 u krijua Shoqata e Futbollit të Shqipërisë. Kjo shoqatë shumë shpejt u bë anëtare e trupit qevërisës të futbollit FIFA ,në vitin 1932 dhe në vitin 1954 u bashkua me trupin drejtues evropian UEFA si një anëtar themelues.

Kampionati i parë vendas u zhvillua në vitin 1930 dhe ishte e përbërë nga 6 skuadra ,ku fituesi i ketij kampionati për her të parë ishtë KF Tirana

Futbolli ka qenë përdorur më shumë si një argëtim popullor ku skuadrat si KF Tirana, KS Dinamo, Vllaznia Shkoder dhe FK Partizani kanë dominuar sportin në Shqipëri , gjë që vazhdojnë ta bëjnë edhe në ditët e sotme.

Pervec kampionatit kryesor ose sic njihet ndryshe Kategoria Superiore në vitin 1939 u themelua Kupa Shqiptare e Futbollit, e cila është kompeticioni kryesor i kupës së vendit. Fituesi i këtij trofeu ka të drejtë të marrë pjesë në fazën e parë të kualifikimit të Europa League, dicka tejet përfituese për sportin në Shqipëri.

Fituesi i Kategorise Superiore dhe fituesi i Kupës së Shqipërisë do të ndeshenin me njëri tjetrin për trofeun e Supërkupës së Sqipërisë , e cila filloi në vitin 1989.

Skuadrat e sportit shqiptar

sporti ne shqiperi

Sporti ne Shqiperi është mbizotëruar nga skuadrat nga kryeqyteti si: Tirana , Partizani dhe Dinamo disa vite më parë. Klubi i Tiranës është klubi me më shumë trofe të fituara, 24 tituj kampionë kundrejt Partizanit me 16 tituj (që janë dhe kampionët e momentit) dhe skuadrës së Dinamos me 18 tituj të fituara.

Ne 10-12 vitet e fundit sporti ne Shqiperi ka pasur vetëm një emër dhe ajo ka qenë Skenderbeu i Korcës. Skuadra nga korca e ka fituar 8 herë kampionatin plus edhe trofe të tjerë por ajo gjithashtu u bë një nga skuadrat më të sukseshëm pasi mori pjesë në grupet e Europa League. Por problemet me trukimin e ndeshjeve e denuan me 10 vite mos luajtje në kupat UEFA ,një vendim shumë i demshëm për personalitetin e sportin në shqipëri, një dënim shumë i rëndë dhe që nuk është pranuar akoma nga drejtuesit e klubit dhe cështja vazhdon akoma e hapur.

Lexo gjithashtu: Klubi i Milanit, Kriza e “Djallit”

Kombetarja shqiptare e futbollit

skuadra kombetare

Kombëtarja Shqiptare e futbollit merr pjesë në 3 kompeticionet më madhore të organizuara nga UEFA të cilat janë FIFA World Cup, European Championship dhe UEFA Nation League. Kjo kombëtare nuk ka arritur asnjëherë të kualifikohet për në finalet e Kupës së Botës si dhe në ndeshjet e para të zhvilluara në Nation League ajo nuk arriti të zërë vendin e parë në grupin e saj.

Ndryshe nga këto dy kompeticione , Kombëtarja Shqiptare e Futbollit në vitin 2016 arriti të kualifikohej për në finalet, grupet e Europianit që u zhvilluan në Francë. Kjo ishtë arritja më e madhe historike e sportit në Shqipëri. 

Drejtimin e skuadrës në atë kohë e kishte Italiani De Biassi ,ku me lojtarë si : Lorik Cana, Taulant Xhaka, Mavraj, Hysaj e shumë e shumë kampionë të tjerë arritën të shkonin në grupet e Europianit Francë 2016.

Në 3 ndeshjet që u zhvilluan në këtë grup Skuadra Shqiptare e Futbollit arriti të marrë vëtëm 3 pikë , një fitore 1 me 0 përballë skuadrës së Romanisë dhe 2 humbje përballë vendit organizator Francës dhe Zvicrës. Me këto rrezultate kalimi i grupit ishte e pamundur edhe me playoff duke bërë që ëndrra e Shqipërisë të ishte shumë e shkurtër.

Kete vit kombetarja merr pjese ne kualifikueset e Europianit 2020 që mbahet në Portugali, por ndryshe nga ai i vitit 2016 kualifikimi duket i pamundur pasi ajo gjendet në vendin e 4 dhe vendi i dytë që të con në Portugali ndodhet shumë pikë larg.

Shqipëria në gusht të 2015 kishte renditjen më të mirë nga FIFA që ka pasur në historinë e saj të futbollit duke u rënditur në vendin e 22 ndërsa rënditja më e ulët ka qënë ajo në vendin 124 ne gusht 1997.

Ngjyrat e fanellës janë kuq e zi dhe tifozët njihen me emrin Tifozët Kuq e Zi dhe janë ndër tifozët më mbështetës dhe më të zjarrtë që një vend mund të ketë.

Stadiumet ne shqiperi

Për ndeshjet kualifikuase të Francë 2016 në dispozicion të kombëtares u vendos Stadiumi Elbasan Arena me një kapacitet prej 12,800 vendesh , më pas u ndërtua Stadiumi Loro Borici  në Shkodër me një kapacitet 16,022 vendesh dhe u bë stadiumi ku kombëtarja shqiptare e futbollit do të luante ndeshjet në shtëpi.

Shtëpia e re e kombëtares do të jetë Arena Kombëtare e cila është në ndërtim dhe ndodhet në Tiranë. Kapaciteti i këtij stadiumi është 22,500 vende dhe ka një kosto 70,000,000 euro. Stadiumi i përfshin të gjitha kërkesat e UEFA-s dhe është një ndër stadiumet më të mirë në ballkan dhe pse jo më i miri, dhe është një pasuri tjetër që i shtohet sportit në Shqipëri.

Ky stadium do ti celë dyert në ndeshjen e kthimit kundrejt kombëtares së Francës për kualifikueset e Europianit tani në Nentor dhe kjo ndeshje pritet ti hapë rrugen shumë e shumë ndeshjeve të tjera që kjo kombëtare do të zhvillojë në të ardhmen dhe pse jo shumë e shumë sukseseve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

New bookmakers
Melbet Sports
Melbet Sports

100% BONUS deri në 100 EUR mbi depozitën e parë.

MobileBet Sports
MobileBet Sports

200% BONUS deri në 30 EUR mbi depozitën e parë.

Mr.Play Sports
Mr.Play Sports

100% BONUS deri në 100 EUR, vetëm për lojtarët e rinj.

Karamba Sports
Karamba Sports

100% BONUS deri në 10 EUR mbi depozitën e parë.

Place bets and win new products 2020 from Sony: PlayStation 5, Pulse 3D Headset and Bravia Ultra HD with BetWinner!!!

X