Stadiumet Më Të Mëdha Në Botë

Le të shikojmë 10 Stadiumet Më Të Mëdha Në Botë

Arsyeja pse kemi zgjedhur të flasim për stadiumet më të mëdha në botë është se, futbolli është sporti më i njohur dhe më i ndjekur në botë. Ky interes i madh për futbollin i ka bërë njerëzit të ndërtojnë mijëra stadiume futbolli. Më poshtë janë renditur dhjetë stadiumet më të mëdha në botë të futbollit,bazuar në kapacitetet e tyre .

10-Stadiumi Salt Lake

stadiumet me te medha ne bote
 • Emri                Salt Lake
 • Vendodhja      Salt Lake, India
 • Kapaciteti        85,000 vende
 • Hapur               Janar 1984

Salt Lake Stadium, i njohur zyrtarisht si Vivekananda Yuba Bharati Krirangan (VYBK), është një stadium multi-sportiv në qytetin Salt Lake, Kolkata, në Indi, me një kapacitet aktual 85.000 vende. Pjesëmarrja rekord e stadiumit u regjistrua në vitin 1997 kur 131.781 spektatorë ndoqën gjysmëfinalen e Kupës së Federatës midis East Bengal dhe Mohun Bagan. Para rinovimit të tij në 2011, ai ishte stadiumi i dytë më i madh i futbollit në botë, me një kapacitet prej 120.000 vendesh. 

Stadiumi priti ndeshjen finale të Kupës së Botës të U-17, në vitin 2017, krahas mbajtjes së ndeshjeve të tjera të turneut. Për shkak të masave të sigurisë, stadiumi ishte i hapur vetëm për 66.687 spektatorë, në vend të kapacitetit të stadiumit prej 85.000 vendesh. Do të përdoret përsëri për Kupën e Botës së Femrave U-17, të vitit 2020.

Pjesëmarrja rekorde e stadiumit u regjistrua në 1997 kur 131,781 spektatorë vëzhguan gjysmëfinalen e Kupës së Federatës midis Bengalit Lindor dhe Mohun Bagan.Stadiumi kohët e fundit u kthye përsëri në bar natyral nga terreni artificial si pjesë e përgatitjeve për pritjen e Kupës së Botës U-17 në 2017.Stadiumi Salt Lake organizon lojërat në shtëpi të klubeve vendase Mohun Bagan dhe Bengalit Lindor që luajnë në I-League.

Stadiumi kohët e fundit u kthye përsëri me bar natyral nga terreni artificial, si pjesë e përgatitjeve për pritjen e Kupës së Botës U-17 në 2017. Salt Lake Stadium organizon lojërat në pritëse të klubeve vendase Mohun Bagan dhe East Bengal, që luajnë në I-League.

Ky stadium, si një nga stadiumet më të mëdha në botë, gjithashtu organizon ngjarje të rëndësishme atletike. Ai ka pritur Lojërat SAF në 1987 dhe evente të ndryshme kombëtare të atletikës në Indi. Stadiumi gjithashtu organizon lloje të ndryshme të programeve kulturore, si koncerte vallëzimi dhe muzike.

9-Stadiumi Borg El-Arab

stadiumet me te medha ne bote
 • Emri               Borg El-Arab 
 • Vendodhja    Alexandria, Egypt
 • Kapaciteti      86,000 vende
 • Hapur             2007

Borg El Arab Stadium është një stadium i ndërtuar në vitin 2005 në Borg El Arab, 25 km në perëndim të Aleksandrisë, në Egjipt. Është stadiumi më i madh në Egjipt dhe i dyti më i madh në Afrikë (pas Stadiumit FNB në Johannesburg) me një kapacitet prej 86.000 vendesh. Ai është gjithashtu stadiumi i 27-të më i madh në botë, dhe stadiumi i 9-të më i madh i futbollit në botë.

Ndodhet në autostradën e shkretëtirës Kajro-Aleksandri 10 km nga Aeroporti Borg El Arab dhe 15 km nga qendra e qytetit të Alexandrisë. Egjipti zgjodhi stadiumin Borg El Arab të ishte në mesin e stadiumeve që priti Kupën e Botës FIFA të U-20 në vitin 2009.

Stendat kryesore të Borg El Arab mund të strehojnë 86 mijë spektatorë në nivelet e sipërme dhe të ulëta. Fushëpamja e  stadiumit është krijuar për të lejuar që spektatori të shohë të gjitha këndet e fushës pa asnjë pengesë.

Ndërsa kabina ekskluzive VIP ka 22 vende, tarraca mund të strehojë  300 spektatorë. Hapësira personale e medieve mund të përfshijë deri në 300 gazetarë. Një hapësirë e jashtme është e disponueshme  për njerëzit me nevoja të veçanta.

8- Stadiumi Bukit Jalil National

stadiumet me te medha ne bote
 • Emri               Bukit Jalil 
 • Vendodhja    Malaysia
 • Kapaciteti      87,411 vende
 • Hapur             11 korrik 1998

Ndër stadiumet më të mëdha në botë është edhe Bukit Jalil National Stadium,në Bukit Jalil, që ndodhet në Kompleksin Kombëtar Sportiv në jug të qendrës së kryeqytetit të Malajzisë, Kuala Lumpur.

Me një kapacitet prej 87.411vendesh, ai është më i madhi në Azinë Juglindore dhe stadiumi i tetë më i madh i futbollit në botë. U inagurua zyrtarisht nga Kryeministri i 4-të i Malajzisë, Mahathir Bin Mohamad, më 11 korrik 1998 përpara Lojërave të Komonuelthit të vitit 1998. 

Që atëherë, ky stadium është bërë vendi kryesor për ngjarje të tjera ndërkombëtare multi-sportive, siç janë Lojërat e Azisë Juglindore 2001 dhe Lojërat e Azisë Juglindore 2017,  dhe në ditët e sotme  pret  shumicën e ndeshjeve ndërkombëtare të futbollit në Malajzi, finale të garave të futbollit të nivelit kombëtar si p.sh. Kupa FA e Malajzisë, Kupa e Malajzisë, ngjarje atletike dhe koncerte muzikore.

Lexo gjithashtu: Kuriozitet sportiv që të mahnit….?!

7-Stadiumi Estadio Azteca

stadiumet me te medha ne bote
 • Emri                 Estadio Azteca
 • Vendodhja      Tlaplan, Mexico City
 • Kapaciteti        87,523 vende
 • Hapur              29 Maj 1966

Estadio Azteca është një stadium multi-sportiv që ndodhet në Mexico City. Me një kapacitet prej 87.523 vendesh, ai është stadiumi më i madh në Meksikë dhe ndodhet në lartësinë 2.195 metra mbi nivelin e detit. Ky stadium gjithashtu, priti ndeshjen çerekfinale të vitit 1986 midis Argjentinës dhe Anglisë në të cilën Diego Maradona shënoi si “Golin e Dorës së Zotit”, gjithashtu dhe “Golin e Shekullit”.

Është shtëpia zyrtare e klubit të futbollit Club América, dhe ekipit kombëtar të futbollit të Meksikës. 

Që nga viti 2018, stadiumi shërben edhe si shtëpia e Cruz Azul. Konsideruar si një nga stadiumet më të famshëm dhe ikonik të futbollit në botë, është i pari që ka pritur dy finale të Kupës së Botës : në 1970, finalen e Kupës së Botës, ku Brazili mposhti Italinë 4–1, dhe finalen e Kupës së Botës 1986, ku Argjentina mposhti Gjermaninë Perëndimore 3–2.   

Ajo gjithashtu priti ndeshjen çerekfinale të vitit 1986 midis Argjentinës dhe Anglisë në të cilën Diego Maradona shënoi si “Golin e Dorës së Zotit” dhe “Golin e Shekullit”.

6- Stadiumi Gelora bung Karno

stadiumet me te medha ne bote
 • Emri                   Gelora Bung Karno  
 • Vendodhja        Jakarta ,Indonesia
 • Kapaciteti         88,306 vende
 • Hapur                1962
 • Kostoja              12.5 milion dollar

Gelora Bung Karno Stadium është stadiumi më i madh në Indonezi. Gelora Bung Karno Stadium është një stadium multi-sportiv. Indonezianët e emëruan stadiumin në nder të Sukarno – Presidenti i parë i vendit. Kur u hap për herë të parë, përpara Lojërave Aziatike të 1962, stadiumi kishte një kapacitet prej 110.000 vendesh. Është zvogëluar dy herë gjatë rinovimeve: së pari në 88.306 vende në 2006 për Kupën Aziatike të AFC 2007 dhe më pas vetëm në 77.193 vende, si pjesë e rinovimeve për Lojërat Aziatike 2018 dhe Lojërat Para-Aziatike. Tani ai ka një kapacitet prej 88.306 vendesh.

Që nga hapja e tij, ai mban rekordin si stadiumi më i madh në Indonezi, pavarësisht se ka pësuar disa rinovime që e kanë ndryshuar shumë kapacitetin e tij që nga ndërtimi fillestar. 

Ky stadium, si një nga stadiumet më të mëdha në botë, ka pritur disa ndeshje të rëndësishme ndërkombëtare të futbollit, duke përfshirë finalen e Kupës së Azisë 2007 AFC dhe Asiad 2018.

5-Stadiumi Wembley 

stadiumet me te medha ne bote
 • Emri                         Wembley
 • Vendodhja              London, Angli
 • Kapaciteti                90,000 vende
 • Hapur                       2007
 • Kostoja                     947 milion paund

Stadiumi Wembley është hapur në vitin 2007. Qëkur është ndërtuar, është emërtuar si tempulli i futbollit në Angli.

Tani është në pronësi të Shoqatës së Futbollit (FA). Me 90.000 vende, është stadiumi më i madh i futbollit në Angli, stadiumi më i madh në Mbretërinë e Bashkuar dhe stadiumi i dytë më i madh në Evropë. Stadiumi zakonisht pret ndeshje të mëdha të futbollit, duke përfshirë edhe ndeshjet në shtëpi të ekipit kombëtar të futbollit të Anglisë dhe Finalen e Kupës FA.

Aty u zhvillua finalja e Ligës së Kampionëve 2011 dhe 2013 të UEFA-s dhe do të presë si gjysmëfinalen, ashtu edhe finalen e UEFA Euro 2020. Përveç lojërave në shtëpi të Anglisë dhe finales së FA Cup, stadiumi organizon edhe lojëra të tjera madhore në futbollin anglez, duke përfshirë sezonin e hapjes së FA Community Shield, finalen e Kupës së Ligës, gjysmëfinalen e Kupës së FA, gjysmëfinalen e Futbollit të Ligës së Futbollit, etj.

Ndeshjet play-off të Ligës së Futbollit, Trofeu i FA, play-off e FA Vase dhe Liga e Kombëtares. Ky stadium do të presë shtatë ndeshje në UEFA Euro 2020, (përfshirë dy gjysmëfinale dhe finalen), si dhe finale e UEFA Champions League 2023. 

Stadiumi priti ndeshjet e medaljeve të arta në turneun e futbollit të Lojërave Olimpike 2012. Stadiumi gjithashtu pret konferencën finale të Challenge Cup Rugby League, NFL London Games dhe koncerte muzikore.

4-Stadiumi Rose Bowl 

stadiume te medha
 • Emri                          Rose bowl 
 • Vendodhja               California, USA
 • Kapaciteti                 92,542
 • Hapur                       1922 vende
 • Kostoja                     272,198 Dollar

Stadiumi Rose Bowl vlerësohet si një Monument Historik Kombëtar. Ai është një stadium atletik dhe ndodhet në Pasadena të Kalifornisë, SH.B.A.

Stadiumi si nje nga stadiumet me te medha ne bote, vlerësohet si një pikë referimi historike e Inxhinierisë Civile në Kaliforni. Me kapacitetin e 92.542 vendeve, Spieker Field në Rose Bowl – një tjetër emër i stadiumit – është stadiumi i katërt më i madh i futbollit në Tokë. Ky stadium ka pritur disa turne të rëndësishëm. Në vitin 1984 aty u organizua ndeshja e Medaljes së Artë Olimpike dhe në vitin 1994 finalja e Kupës së Botës. 

Që nga viti 1982, ai është bërë shtëpia e ekipit të UCLA Bruins. Rose Bowl është më shumë i njohur si mbajtës i ndeshjeve të futbollit amerikan, konkretisht ai i Rose Bowl Game, nga i cili ka marrë edhe emrin. Që nga viti 1982, ai ka shërbyer edhe si stadiumi vendas i ekipit të futbollit UCLA Bruins dhe ka pritur gjithashtu pesë lojëra Super Bowl.

3- Stadiumi First National Bank

Stadiumi First National Bank
 • Emri                           First National Bank
 • Vendodhja                Johannesburg, Afrika e Jugut
 • Kapaciteti                  94,736 vende
 • Hapur                         1989
 • Kostoja                       440 Milion Rand

Stadiumi First National Bank , ose thjesht FNB Stadium, është stadiumi i futbollit më i madh në Afrikë dhe është stadium i 3-të më i madh në botë . Në vitin 1990, u zgjodh të jetë skena e fjalimit të parë të Nelson Mandelës menjëherë pas lirimit të tij nga burgu. Stadiumi gjithashtu organizoi dhe priti finalen e Kupës së Botës FIFA 2010. Para restaurimit për Kupën e Botës, ai kishte 80.000 vende.

Është shtëpia e Kaizer Chiefs FC  në Premier Division të Afrikës së Jugut, si dhe e ndeshjeve kryesore të ekipit kombëtar të futbollit të Afrikës së Jugut (Bafana Bafana).

Në vitin 1990, u zgjodh të jetë skena e fjalimit të parë të Nelson Mandelës menjëherë pas lirimit të tij nga burgu. Stadiumi gjithashtu organizoi dhe priti Finalen e Kupës Botërore FIFA 2010. Para restaurimit për Kupën e Botës, ajo kishte 80,000 vende.

2-Stadiumi Camp Nou 

camp nou
 • Emri                        Camp Nou
 • Vendodhja             Barcelonë, Spanjë
 • Kapaciteti               99,354 vende
 • Hapur                      1957
 • Kostoja                    288 Milion Peseta

Camp Nou Stadium është stadiumet më të mëdha në botë dhe Evropë dhe sigurisht, një nga stadiumet më të mëdha në botë. Ai ka një kapacitet prej 99.354 vendesh dhe është shtëpia e FC Barcelona që nga hapja e tij në vitin 1957. Stadiumit i’u deshën 3 vjet për t’u ndërtuar. Ai ka pritur shumë sporte të njohura,  si Lojërat Olimpike të vitit 1992 dhe finale të UEFA Champions League.

Ai ka pritur dy finale të Kupës Evropiane / Ligës së Kampionëve në 1989 dhe 1999, dy finale të European Cup Winners’ Cup, katër ndeshjet e fundit të Inter-Cities Fairs Cup, pesë ndeshjet e fundit të Super Kupës së UEFA-s, katër finalet e Copa del Rey, dy finalet e Copa de la Liga, njëzet e një lojëra finale të Supercopa de España, pesë ndeshje duke përfshirë ndeshjen hapëse të Kupës së Botës 1982, dy nga katër ndeshjet në Kupën e Kombeve Evropiane të 1964-ës dhe finalen e futbollit në Lojërat Olimpike Verore 1992.  

1-Stadiumi 1 Maj Rungrado

Stadiumi 1 Maj Rungrado
 • Emri                       Rungrado 1 Maj
 • Vendodhja            Pyongyang, Koreja e Veriut
 • Kapaciteti             114,000 vende
 • Hapur                    1989
 • Kostoja                  Nuk dihet

Stadiumi Rungrado 1 Maj është i pari nga stadiumet më të medha në botë. Koreja e Veriut nuk është shumë e famshme për eventet sportive, por më tepër për lajmet negative politike. Gjithsesi, stadiumi më i madh i futbollit në botë – Rungrado 1st of May Stadium – ndodhet pikërisht në këtë vend.  

Stadiumi ka një kapacitet prej 150.000 vendesh. Sipërfaqja e tij është 207.000 m2 dhe fusha tij është me bar artificial .

Ky stadium është ndërtuar për shumë qëllime, ai pret ndeshje futbolli dhe evente të atletikës. Gjithashtu, qeveria e Koresë së Veriut shpesh organizon lojëra masive këtu gjatë Festivalit Arirang. 

Me këto veçori, Rungrado 1st of May Stadium ose i njohur ndryshe edhe si Rungrado May Day Stadium, është stadiumi më i madh në Tokë. Më korrik 2017, në këtë stadium u zhvilluan gjashtë ndeshje të fazës së grupeve për kualifikim të Kampionatit U-23 të AFC-së 2018.

2 Replies to “Stadiumet Më Të Mëdha Në Botë”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

New bookmakers
Melbet Sports
Melbet Sports

100% BONUS deri në 100 EUR mbi depozitën e parë.

MobileBet Sports
MobileBet Sports

200% BONUS deri në 30 EUR mbi depozitën e parë.

Mr.Play Sports
Mr.Play Sports

100% BONUS deri në 100 EUR, vetëm për lojtarët e rinj.

Karamba Sports
Karamba Sports

100% BONUS deri në 10 EUR mbi depozitën e parë.

Place bets and win new products 2020 from Sony: PlayStation 5, Pulse 3D Headset and Bravia Ultra HD with BetWinner!!!

X