Superbast, Eccobet, Shqiperi, Kosove apo diku gjetke?

Superbast, Eccobet ne Shqiperi, Kosove apo diku tjeter?

Superbast, Ecoobet, Bast Arena, Lumibet, Lumi Sport apo disa te tjere jane kompani bastesh qe operojne ne Shqiperi dhe Kosove. Situata aktuale eshte shume e papercaktuar pikerisht per shkak te ndryshimeve te fundit ligjore, ne Shqiperi si dhe ne Kosove.

Ne vitin 2019 Shqiperia ka deklaruar lufte te forte kunder pikave te basteve, shume kazino dhe bastore do te mbyllen perfundimisht, si ne terren edhe ato online.

Parlamenti shqiptar miratoi ndryshimet per ligjin per lojrat e fatit ne republiken e shqiperise. Kosova eshte ne ato ujra por ende ka nje atmosfere gri sa i perket kesaj ceshtjeje. 

Cfare eshte Superbast, Lumi Bet, Bast Arena dhe disa te tjere?

Keto kompani jane te licensuara prane autoriteteve perkatese te lojrave te fatit ne Shqiperi dhe Kosove, dhe ofrojne nje sherbim pothuajse te barabarte me kompanite, bastoret e huaja. Ky model eshte pa dyshim i nevojshem me zhvillimin e teknologjise dhe industrise ne rritje te lojrave elektronike ne distance nepermjet internetit. 

Gjithashtu Arena 888, apo Kolina Bet jane kompanite e para shqiptare qe ofrojne sherbime te ngjashme me ato te kompanive te huaja

Cfare kompanie te zgjedhim per te luajtuar, te huaj apo shqiptare?

Me ndryshimet e fundit te ligjit per lojrat e fatit ne Shqiperi i bie qe askush nuk do te kete mundesi me qe te luaje ne keto kompani, te vendose baste nepermjet internetit, dhe rrjedhimisht askush nuk do kete mundesi te luaje ne Superbast, Lumi Sport, Bast Arena apo gjetke.

Kjo situate, te cilen e kemi analizuar edhe ne nje artikull tjeter qe flet per bastore sportive ne Kosove, i hap rrugen tregut te zi. 

Sigurisht qe pikat e basteve, bastoret dhe kazinote fizike ne terren patjeter qe duhen mbyllur pasi impakti qe ato kane eshte teper i rende. 

Ne artikullin qe flet per lojrat e fatit ne Maqedoni kemi permendur kerkesen qe ministria e arsimit i ka bere parlamentit per largimin perfundimisht te pikave te basteve, bastoreve dhe kazinove larg qendrave te banuara dhe sidomos shkollave. 

Ndaj duke iu rikthyer tregut te zi, bllokimi i faqeve online te basteve do te beje qe lojtaret te kerkojne rruge te tjera per te luajtuar dhe ketu hyjne ne loje kompanite e huaja qe ofrojne te njejtin sherbim madje akoma edhe me te kualifikuar. 

A eshte ne gjendje Shqiperia dhe Kosova te perballojne trendin e lojrave te fatit dhe bastoreve online?

Nga statistikat per lojrat e fatit ne Shqiperi dhe Kosove, por edhe Maqedoni flitet qe harxhohen miliona euro me se shumti ne bastore dhe pika bastesh fizike te qytetet Shqiptare dhe ato Kosovare. Kjo do te thote qe ky biznes eshte teper fitimprures per ato qe i kane por cili eshte impakti dhe perfitimi real i qytetareve te vendeve perkatese.

Nga kontaktet tona, analiste dhe operatore te huaj shprehen njezeri qe Shqiperia dhe Kosova nuk jane gati per te perballuar ne formen me te plote bastoret si fizike ashtu edhe online, mgjth nje aktivitet i kontrolluar do te sillte sadopak me teper te ardhura ne arken e shtetit e cila do te menaxhoje me vone sherbimet publike me parate e fituara nga lojrat e fatit.

Pra Super Bast, Bast Arena, Lumi Sport apo Kolina Bet do te vendosen se shpejti perballe nje situate te veshtire per shkak se duhet te fitojne nje pozicion te sigurte ne kete treg fitimprures dhe shume te pelqyer nga Shqiptaret apo Kosovaret per nje arsye te thjeshte: Shqiperia dhe Kosova jane vende te varfera dhe ne situata te tilla lulezojne bastoret, kazinote, dhe llotarite kombetare.

Parandalimi i ketij fenomeni sigurisht kerkon vullnet politik, dhe pastrim nga korrupsioni i tepert qe ka kapluar vendin. Nje kontroll i detajuar, i kujdesshem i kesaj situate do te nevojitej qe te minimizohet sa me shume impakti ne shoqerine dhe individin e dobet. 

Vendet Europiane, disa nga me te fortet ekonomikisht e kane lejuar per arsyen e vetme qe te mbledhin sa me shume te ardhura, duke licensuar kompani vendase dhe te huaja.

Nje qytetar Europian mund te zgjedhe bastore online pa fund, ose mund te shkoje te luaje ne nje kazino jashte qytetit, larg zonave te banuara dhe sigurisht qe shteti ka pjesen e tij te te ardhurave por te mos harrojme qe shtete si Anglia kane GDP shume me te larte se sa shqiperia, ndaj forcimi ekonomik, i gjithanshem eshte nje faktor kryesor qe do te coje shqiperine ne parametra euripiane.

2 Replies to “Superbast, Eccobet, Shqiperi, Kosove apo diku gjetke?”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

New bookmakers
Melbet Sports
Melbet Sports

100% BONUS deri në 100 EUR mbi depozitën e parë.

MobileBet Sports
MobileBet Sports

200% BONUS deri në 30 EUR mbi depozitën e parë.

Mr.Play Sports
Mr.Play Sports

100% BONUS deri në 100 EUR, vetëm për lojtarët e rinj.

Karamba Sports
Karamba Sports

100% BONUS deri në 10 EUR mbi depozitën e parë.

22bet, platforma më e mirë online, qindra sporte dhe koeficientë tepër të lartë!!!

X