Europa League

April 15, 2021 0 140
Roma vs Ajax Shënojnë të dyja skuadrat, koeficient 1.44 Roma vjen në këtë sfidë me avantazhin e fitores ...
April 8, 2021 0 235
Granada vs Manchester United Fiton Manchester United, koeficient 1.57 Manchester United është favoriti kryesor për të fituar përballjen ...
March 18, 2021 0 537
Shakhtar Donetsk vs Roma Shënojnë të dyja skuadrat, koeficient 1.57 Në 6 nga 7 ndeshjet e fundit në ...
March 11, 2021 0 474
Manchester United vs AC Milan Fiton Manchester United, koeficient 1.61 Milan ka fituar vetëm 2 nga 7 ndeshjet ...

UEFA Europa League

uefa europa league

UEFA Europa League është një kompeticion i përvitshëm i organizuar nga UEFA i dyti për nga rëndësia pas UEFA Champions League. Klubet kualiikohen për në këtë kompeticion në bazë të performancave që kanë në kampionatet dhe kompeticionet e kupave në shtetet e tyre.

Sipas formatit aktual, në fazën e parë skuadrat janë të ndara në 12 grupe me nga 4 skuadra. Në përundim të fazës së grupeve skuadrat e renditura në dy vendet e para të cdo grupi kualifikohen për më tej. Në fazën pasardhëse, këtyre 24 skuadrave iu bashkohen edhe 8 skuadrat e renditura në vendet e treta në grupet e Champions League. Në vazhdim kompeticioni luhet me sistem knock-out me dy ndeshje cdo përballje. Në fund finalja luhet me një takim të vetëm në një vendndodhje të përcaktuar që më parë.

Skuadra më e suksesshme në këtë kompeticion është Sevilla, 6 herë fituese e Europa league. Pas saj 4 skuadra të tjera kanë arritur ta fitojnë nga 3 herë trofeun dhe ato janë Inter, Liverpool, Juventus dhe Atletico Madrid. Kampionët në fuqi janë pikërisht spanjollët e Sevilla, të cilët mposhtën Inter në finalen e sezonit të shkuar.

Golashënuesi më i mirë në historinë e UEFA Europa League është suedezi Henrik Larsson me 31 gola të shënuar me fanellën e Feyenoord, Celtic dhe Helsingborg. Pas tij me 30 gola të shënuar renditen Radamel Falcao dhe Klass-Jan Huntelar me nga 30 gola secili. Ndërsa përsa i përket paraqitjeve pa përfshirë ato në fazat kualifikuese, rekordi mbahet nga Giuseppe Bergomi që regjistroi 96 paraqitje në këtë kompeticion, të gjitha me fanellën e Inter.

New bookmakers
10bet
10bet

100% BONUS deri në 50 EUR mbi depozitën e parë! Bonus Code: BET50

MansionBet
MansionBet

100% BONUS deri në 20 EUR mbi depozitën e parë!

Melbet Sports
Melbet Sports

100% BONUS deri në 100 EUR mbi depozitën e parë.

MobileBet Sports
MobileBet Sports

200% BONUS deri në 30 EUR mbi depozitën e parë.

>> 10bet Sports 2021 <<, merr 50 EUR BONUS, UK, Sweden, Canada, Kosovo, Macedonia!!!

X