Premier League

January 23, 2021 0 30
Aston Villa vs Newcastle Fiton Aston Villa, koeficient 1.45 Skuadra e Aston Villa duket mjaft favorite në përballjen ...
January 21, 2021 0 67
Liverpool vs Burnley Shënojnë të dyja skuadrat, koeficient 2.20 Liverpool është padyshim favoriti kryesor në përballjen mes tyre ...
January 20, 2021 0 61
Manchester City vs Aston Villa Shënohen mbi 2.5 gola, koeficient 1.44 Manchester City ia ka dalë të mbajë ...
January 19, 2021 0 84
Leicester City vs Chelsea Fiton Leicester City, koeficient 2.87 Asgjë nuk është e sigurt në supersfidën mes Leicester ...
January 18, 2021 0 81
Arsenal vs Newcastle Shënohen mbi 2.5 gola (JO), koeficient 2.00 3 nga 4 përballjet e fundit mes Arsenal ...
January 17, 2021 0 89
Liverpool vs Manchester United Fiton Liverpool, koeficient 1.95 Një super përballje vjen këtë javë në Premier League, pikërisht ...
January 16, 2021 0 86
Fulham vs Chelsea Fiton Chelsea, koeficient 1.50 Chelsea do të përballet me Fulham në transfertë këtë të shtunë, ...
January 14, 2021 0 95
Arsenal vs Crystal Palace Fiton Arsenal, koeficient 1.53 Arsenal duket sikur ka bërë kthesën së fundmi, pas asaj ...
January 13, 2021 0 130
Tottenham Hotspur vs Fulham Fiton Tottenham Hotspur, koeficient 1.36 Tottenham mund të thuhet se do të ketë një ...
January 12, 2021 0 127
Burnley vs Manchester Shënohen mbi 2.5 gola, koeficient 1.72 Skuadra e Manchester United ka pësuar gol në të ...

Premier League

premier league, leeds

Premier League është niveli më i lartë i sitemit të ligave profesionale të futbollit në Angli. Në formatin aktual marrin pjesë 20 skuadra dhe secila skuadër ndeshet 2 herë me cdo kundërshtar gjatë 38 javëve të sezonit. Në përfundim 4 skuadrat e renditura më lart kualifikohen në edicionin e ardhshëm të UEFA Champions League ndërsa vendi i pestë merr pjesë në UEFA Europa League. Gjithashtu 3 skuadrat e renditura të fundit rrëzohen në EFL Championship që është kategoria e dytë e futbollit anglez.

Për sa i përket titujve kampionë të futbollit në Angli, këtë titull kanë arritur ta fitojnë 24 skuadra të ndryshme. Skuadra më e suksesshme është Manchester United me 20 tituj, e ndjekur nga Liverpool me 19 dhe Arsenal me 13. Liverpool janë edhe kampionët aktualë të Premier League. Skuadra e udhëhequr nga trajneri gjerman Jurgen Klopp arriti të triumonte sezonin e shkuar për herë të parë pas 30 vitesh, me titullin e fundit kampion të fituar në sezonin 1989-90.

Titulli i Liverpool erdhi pas një dominimi absolut të The Reds, por asnjë skuadër nuk mund ta pretendojë se ka dominuar ndjeshëm futbollin anglez gjatë dekadës së fundit. Në 10 sezonet e fundit  5 skuadra të ndryshme kanë arritur të shpallen kampione. Manchester City 4 herë, Manchester United dhe Chelsea nga 2 herë ndërsa Leicester dhe Liverpool nga 1 herë. Ky është një detaj që tregon qartë konkurrencën e madhe të Premier League. Kjo është edhe arsyeja  se pse ky kompeticion përmendet shpesh si kampionati më i fortë në Europë.

Për sa i përket rekordeve në Premier League, ai i golave të shënuar mbahet prej Alan Shearer me 260 gola i ndjekur nga Wayne Rooney me 208. Ndërsa lojtarët me më shumë paraqitje janë Gareth Barry me 653, Ryan Giggs me 632 dhe Frank Lampard me 609 paraqitje.

New bookmakers
Melbet Sports
Melbet Sports

100% BONUS deri në 100 EUR mbi depozitën e parë.

MobileBet Sports
MobileBet Sports

200% BONUS deri në 30 EUR mbi depozitën e parë.

Mr.Play Sports
Mr.Play Sports

100% BONUS deri në 100 EUR, vetëm për lojtarët e rinj.

Karamba Sports
Karamba Sports

100% BONUS deri në 10 EUR mbi depozitën e parë.

Place bets and win new products 2020 from Sony: PlayStation 5, Pulse 3D Headset and Bravia Ultra HD with BetWinner!!!

X