Spain Super Cup

January 13, 2021 0 3494
Tottenham Hotspur vs Fulham Fiton Tottenham Hotspur, koeficient 1.36 Tottenham mund të thuhet se do të ketë një ...

Spain Super Cup

Spain Super Cup

Supercopa de Espana ose Spain Super Cup është trofeu i superkupës në futbollin spanjoll. Ky kompeticion u themelua në vitin 1982. Deri në sezonin 2019-2020 në të luanin vetëm 2 skuadra, fituesja e La Liga dhe ajo e Copa Del Rey. Megjithatë që nga sezoni 2019-20 në të luajnë 4 skuadra, fituesja dhe vendi i dytë i La Liga dhe fituesja me finalisten tjetër të Copa Del Rey. 

Ky kompeticion përbëhet në formatin aktual të tij nga 3 ndeshje, 2 gjysëm-finale dhe 1 finale. Trofeu i këtij viti u fitua nga Athletic Bilbao. Baskët mposhtën në gjysëm-finale Real Madrid me rezultatin 1-2. Në gjysëm-finalen tjetër Barcelona mposhti pas goditjes së penalltive Real Sociedad dhe avancoi në finale. Dhe kur të gjithë prisnin që trofeun ta ngrinin katalanasit, Athletic Bilbao triumfoi.

Për sa i përket totalit të trofeve të Supercopa de Espana, Barcelona kryeson me 13 dhe ndiqet nga Real Madrid me 11. Më pas vijnë me rradhë Athletic Bilbao me 3, Deportivo La Coruna me 3, Atletico Madrid me 2 dhe Valencia, Sevilla, Zaragoza, Mallorca, Real Sociedad me nga 1.

Gjatë dekadës së fundit Barcelona ka fituar 4 trofe të Supercopa de Espana. Pjesa tjetër e trofeve të këtij 10-vjecari të fundit janë fituar 3 nga Real Madrid, 2 nga Athletic Bilbao dhe 1 nga Atletico Madrid.

Golashënuesi më i mirë në Supercopa de Espana është Lionel Messi me 14, i ndjekur nga Raul me 7. Argjentinasi është gjithashtu lojtari me më shumë paraqitje në finalen ë këtij kompeticioni me  7 ndeshje.

New bookmakers
32Red Casino & Sportsbetting Review
32Red Casino & Sportsbetting Review

150% BONUS deri në 150 EUR mbi depozitën e parë!

Unibet Review
Unibet Review

400% BONUS deri në 40 EUR mbi depozitën e parë prej 10 EUR

Bahigo Sportsbook
Bahigo Sportsbook

100% BONUS deri në 400 EUR mbi depozitën e parë! Vetëm për lojtarët nga Turqia dhe Zvicra

ReloadBet
ReloadBet

100% BONUS deri në 100 EUR mbi depozitën e parë!

bet365

Je regjistruar ne 22 BET, provo koeficientet me te larte Online!

X