Serie A

April 20, 2021 0 25
Chelsea vs Brighton Fiton Chelsea, koeficient 1.57 Skuadra e Brighton ka dështuar të fitojë 14 takimet e fundit ...
April 18, 2021 0 75
Arsenal vs Fulham Fiton Arsenal, koeficient 1.75 Skuadra e Fulham ka pësuar humbje në 5 nga 6 ndeshjet ...
April 17, 2021 0 90
Chelsea vs Manchester City Fiton Manchester City, koeficient 1.80 Ekipi i Manchester City ka fituar 28 nga 30 ...
April 11, 2021 0 182
Tottenham Hotspur vs Manchester United Shënohen mbi 2.5 gola (JO), koeficient 1.90 Secila prej 5 ndeshjeve të fundit ...

Serie A

serie a

Serie A është niveli më i lartë i ligave të futbollit profesonal në Itali. Në të marrin pjesë 20 skuadra dhe në fund të sezonit fituesi shpallet kampion i Italisë. Skuadrat në 4 vendet e para kualiikohen për në Champions League. Ndërsa skuadrat në vendin e  pestë dhe të gjashtë luajnë në edicionin e rradhës të Europa League. Për sa i përket rënies nga Serie A kjo ndodh me 3 skuadrat e renditura të fundit.

Në Serie A luajnë disa prej klubeve më të mëdha të futbollit në Europë. Juventus, Inter, Milan janë skuadrat më të sukseshme të futbollit Italian dhe që kanë një rivalitet të madh me njëra-tjetrën. Juventus është padyshim skuadra më e sukseshme në historinë e Serie A me 36 tituj. Ndërsa Milan dhe Inter kanë fituar nga 18 të tillë. 

Gjatë dekadës që lamë pas Juventus ka dominuar totalisht futbollin Italian. Në fund të sezonit të shkuar Juventus festoi fitoren e titullit të 9-të rradhazi, një rekord absolut në ligat kryesore Europiane. 

Këtë sezon duket se bardhezinjtë do ta kenë më të vëshirë fitimin e titullit kampion. Milan dhe Inter janë rikthyer të jenë konkurrues, edhe Napoli po tregon një formë të mirë. Me Juventusin e Pirlo që është ende në kërkim të formulës së duhur, këto skuadra do të tentojnë ta rrëzojnë më në fund nga froni Zonjën e Vjetër.

Golashënuesi më i mirë në historinë e Serie A është Silvio Piola me 274 gola, i ndjekur nga legjenda e Romës, Francesco Totti me 250. Ndërsa lojtari me më shumë paraqitje është Gianluigi Buffon me 653 ndeshje deri tani, i ndjekur nga të tjera legjenda të Serie A si: Maldini me 647, Totti me 619 dhe Zanetti me 615.

New bookmakers
10bet
10bet

100% BONUS deri në 50 EUR mbi depozitën e parë! Bonus Code: BET50

MansionBet
MansionBet

100% BONUS deri në 20 EUR mbi depozitën e parë!

Melbet Sports
Melbet Sports

100% BONUS deri në 100 EUR mbi depozitën e parë.

MobileBet Sports
MobileBet Sports

200% BONUS deri në 30 EUR mbi depozitën e parë.

>> 10bet Sports 2021 <<, merr 50 EUR BONUS, UK, Sweden, Canada, Kosovo, Macedonia!!!

X