Süper Lig

April 7, 2021 0 220
FC Porto vs Chelsea Shënohen mbi 2.5 gola (JO), koeficient 1.61 Ekipi i Chelsea ka arritur të mbajë ...
March 8, 2021 0 329
Chelsea vs Everton Fiton Chelsea, koeficient 1.50 Skuadra e Chelsea duket në një formë mjaft të mirë, teksa ...
March 4, 2021 0 818
Liverpool vs Chelsea Shënohen mbi 2.5 gola (JO), koeficient 1.90 Liverpool ka arritur të shënojë vetëm 1 gol ...
February 26, 2021 0 388
Werder Bremen vs Eintracht Frankfurt Fiton Eintracht Frankfurt, koeficient 1.75 Eintracht Frankfurt është në një formë mjaft të ...

Super Lig

superlig

Super Lig është niveli më i lartë i kampionateve të futbollit në Turqi. Në të kanë marrië pjesë 18 skuadra deri sezonin e shkuar, por këtë sezon numri i tyre u rrit në 21. Kjo ndodhi për shkak se federata vendosi që në fund të kampionatit  të shkuar mos të kishte rënie në kategorinë e dytë. Megjithatë në fund të këtij sezoni 4 skuadra do të rrëzohen dhe 3 do të ngjiten në Super Lig. Kështu sezoni futbollistik 2021-22 do të ketë 20 skuadra në përbërje të kampionatit turk.

Për sa i përket kualifikimeve për në kompeticionet Europiane, skuadra kampione kualifikohet për në fazën e grupeve të UEFA Champions League. Skuadra e vendit të dytë merr pjesë në raundet kualifikuese të Champions League. Ndërsa vendi i tretë, i katërt dhe fituesi i Kupës së Turqisë marrin pjesë në raundet kualifikuese të Europa League.

Skuadrat më të njohura që marrin pjesë në Super Lig janë Galatasaray, Fenerbahce dhe Besiktas. Këto skuadra kanë fituar përkatësisht 22, 19 dhe 15 tituj kampionë. Të tjera skuadra që e kanë provuar fitimin e titullit kampion në Turqi janë Trabzonspor me 6 tituj dhe Istanbul Basaksehir dhe Bursaspor me nga 1.

Sezonin e shkuar ishte pikërisht Istansbul Basaksehir që arritën të fitonin titullin e parë të tyre. Kjo ishte padiskutim arritja më e madhe në historinë e klubit dhe vijoi me pjesëmarrjen e tyre në edicionin 2020-21 të Champions League.

Golashënuesi më i mirë në historinë e kampionateve turke të futbollit është sulmuesi i mirënjohur Hakan Sukur. Sukur, i cili ka luajtur edhe me fanellën e Inter në Serie A, ka shënuar 249 gola në 489 takime në kampionatin turk. Ndërsa rekordi për më shumë paraqitje mbahet nga Oguz Cetin me 503 të tilla.

New bookmakers
10bet
10bet

100% BONUS deri në 50 EUR mbi depozitën e parë! Bonus Code: BET50

MansionBet
MansionBet

100% BONUS deri në 20 EUR mbi depozitën e parë!

Melbet Sports
Melbet Sports

100% BONUS deri në 100 EUR mbi depozitën e parë.

MobileBet Sports
MobileBet Sports

200% BONUS deri në 30 EUR mbi depozitën e parë.

>> 10bet Sports 2021 <<, merr 50 EUR BONUS, UK, Sweden, Canada, Kosovo, Macedonia!!!

X