Fa Cup

February 8, 2023 0 272
Manchester United vs Leeds Fiton Manchester United Koeficient 1.48 Manchester United ka fituar 4 ndeshjet e fundit në ...
May 14, 2022 0 1882
Chelsea vs Liverpool Shënojnë të dyja skuadrat, koeficient 1.70 Në 2 përballjet direkte në kampionat mes Chelsea dhe ...
February 11, 2021 0 3943
Barnsley vs Chelsea Fiton Chelsea, koeficient 1.25 Megjithëse në transfertë, skuadra e Chelsea nuk mendon asnjë rezultat tjetër ...
February 10, 2021 0 4291
Everton vs Tottenham Hotspur Shënojnë të dyja skuadrat, koeficient 1.80 Në 8 ndeshjet e fundit, skuadra e Everton ...

FA Cup

FA Cup logo

FA Cup është një kompeticion kupe në futbollin Anglez dhe njihet si kompeticioni më i vjetër i futbollit në botë. Edicioni i parë është mbajtur në vitin 1871. Kompeticioni është i tipit knockout gjatë gjithë ecurisë së tij. Gjashtë raundet e para janë kualifikuese dhe luen në nivel rajonal dhe më pas gjashtë raundet e tjera janë ato “të vërtetat” ku të gjitha klubet përshihen në short, pra edhe ato nga Premier League.

Skuadra fituese kualifikohet për në edicionin e rradhës të UEFA Europa League. Në rast se kjo skuadër e ka arritur pjesëmarrjen në kompeticionet europiane nga renditja në Premier League, ky vend i kalon skuadrës së rradhës që nuk është kualifikuar. Gjithashtu skuadra fituese fiton të drejtën për të luajtur në FA Community Shield, që është Superkupa e Anglisë, përballë fitueses së Premier League.

Skuadra me më shumë trofe të FA Cup është Arsenal me 14 të tillë. Më pas vijnë me rradhë Manchester United me 12, Chelsea dhe Tottenham me 8, Liverpool dhe Aston Villa me 7, etj..

Fituesit e edicionit të shkuar të FA Cup ishin londinezët e Arsenal. Ata triumuan në finale ndaj rivalëve të qytetit, Chelsea me rezultatin 2-1.

Për sa i përket lojtarit me më shumë trofe të fituar ai është Ashley Cole me 7 triumfe, 3 me fanellën e Arsenal dhe 4 me atë të Chelsea. Ndërsa nga trajnerët rekordi mbahet nga Arsene Wenger i cili e fitoi 7 herë Fa Cup gjatë karrierës së tij në stolin e Arsenal.

New bookmakers
Bahigo Sportsbook
Bahigo Sportsbook

100% BONUS deri në 400 EUR mbi depozitën e parë! Vetëm për lojtarët nga Turqia dhe Zvicra

ReloadBet
ReloadBet

100% BONUS deri në 100 EUR mbi depozitën e parë!

Tornadobet Sportsbook
Tornadobet Sportsbook

100% BONUS deri në 100 EUR mbi depozitën e parë!

LSBet Sportsbook
LSBet Sportsbook

100% BONUS deri në 120 EUR mbi depozitën e parë!

bet365

Je regjistruar ne 22 BET, provo koeficientet me te larte Online!

X