La Liga

January 19, 2021 0 12
Leicester City vs Chelsea Fiton Leicester City, koeficient 2.87 Asgjë nuk është e sigurt në supersfidën mes Leicester ...
January 12, 2021 0 84
Burnley vs Manchester Shënohen mbi 2.5 gola, koeficient 1.72 Skuadra e Manchester United ka pësuar gol në të ...
January 11, 2021 0 100
Huesca vs Real Betis Shënohen mbi 2.5 gola (JO), koeficient 1.72 Skuadra e Huesca, e cila nuk nuk ...
January 10, 2021 0 119
Levante vs Eibar Shënojnë të dyja skuadrat, koeficient 1.75 Në 9 nga 11 ndeshjet e fundit që Levante ...
January 9, 2021 0 135
Granada vs Barcelona Shënojnë të dyja skuadrat, koeficient 1.66 Barcelona do të luajë përballë Granadës në një transfertë ...
January 8, 2021 0 110
Celta Vigo vs Villarreal Shënojnë të dyja skuadrat, koeficient 1.80 Një përballje e fortë pritet të jetë ajo ...
January 7, 2021 0 113
Pontevedra vs Cadiz Barazim, koeficient 3.83 Estadio Municipal de Pasaron do të jetë stadiumi ku do të përballen ...
January 4, 2021 0 135
Southampton vs Liverpool Fiton Liverpool, koeficient 1.61 Liverpool dështoi të fitonte ndeshjen e fundit të 2020 përballë New ...
January 3, 2021 0 98
Chelsea vs Manchester City Shënohen jo më shumë se 2.5 gola, koeficient 2.10 Premier League rikthehet këtë vit ...
December 22, 2020 1 182
Villarreal vs Athletic Bilbao Fiton Villarreal, koeficient 1.90 Skuadra e Villarreal është e pamposhtur në shtëpinë se saj, ...

Kampionati La Liga

la liga

La Liga është divizioni më i lartë i kampionateve të futbollit profesional në Spanjë. Kampionati përbëhet nga 20 skuadra të cilat luajnë 2 herë me njëra-tjetrën në 38 javët e sezonit.  

Skuadrat që e përundojnë sezonin në 4 vendet e para kualiikohen për në UEFA Champions League. Vendi i pestë dhe i gjashtë kualifikohen për në UEFA Europa League. Ndërsa në fund të renditjes 3 skuadrat e  fundit, rrëzohen në Segunda Division.

 Që prej vitit 1929 kur edhe u zhvillua kampionati i parë Spanjoll, vetëm 9 skuadra kanë arritur të shpallen kampione. Real Madrid kryeson bindshëm me 34 tituj, të ndjekur nga Barcelona me 26. Më pas vijnë me rradhë pjesa tjetër e fituesve të La Liga: Atletico Madrid me 10 tituj, Bilbao me 8, Valencia me 6, Sociedad me 2 dhe Deportivo La Coruna, Sevilla dhe Betis me nga 1.

Gjatë dekadës së fundit Real Madrid ka pasur më shumë sukses në arenën Europiane, por në La Liga skuadra që ka dominuar ndjeshëm ka qenë Barcelona. Në 10 kampionatet e fundit katalanasit kanë fituar 6. Pjesa tjetër është fituar nga Real Madrid (3) dhe Atletico Madrid (1). Sezonin e shkuar ishin Los Blancos që përfituan nga gabimet e Barcelona gjatë pjesës së fundit të ndeshjeve dhe fituan titullin e 34 në historinë e tyre.

Golashënuesi më i mirë në historinë e La Liga është Lionel Messi me 455 gola. Menjëherë pas tij renditet Cristiano Ronaldo me 311 gola. Ndërsa për sa i përket ndeshjeve të luajtura, rekordi mbahet nga Andoni Zubizarreta me 622.

New bookmakers
Melbet Sports
Melbet Sports

100% BONUS deri në 100 EUR mbi depozitën e parë.

MobileBet Sports
MobileBet Sports

200% BONUS deri në 30 EUR mbi depozitën e parë.

Mr.Play Sports
Mr.Play Sports

100% BONUS deri në 100 EUR, vetëm për lojtarët e rinj.

Karamba Sports
Karamba Sports

100% BONUS deri në 10 EUR mbi depozitën e parë.

22bet, platforma më e mirë online, qindra sporte dhe koeficientë tepër të lartë!!!

X