La Liga

April 18, 2021 0 75
Arsenal vs Fulham Fiton Arsenal, koeficient 1.75 Skuadra e Fulham ka pësuar humbje në 5 nga 6 ndeshjet ...
April 11, 2021 0 200
Brighton vs Everton Shënojnë të dyja skuadrat, koeficient 1.95 Skuadra e Brighton ka shënuar të paktën 1 herë ...
April 11, 2021 0 182
Tottenham Hotspur vs Manchester United Shënohen mbi 2.5 gola (JO), koeficient 1.90 Secila prej 5 ndeshjeve të fundit ...
April 10, 2021 0 212
Liverpool vs Aston Villa Shënojnë të dyja skuadrat, koeficient 1.70 Liverpooli i Jurgen Klopp ka arritur të mbajë ...

Kampionati La Liga

la liga

La Liga është divizioni më i lartë i kampionateve të futbollit profesional në Spanjë. Kampionati përbëhet nga 20 skuadra të cilat luajnë 2 herë me njëra-tjetrën në 38 javët e sezonit.  

Skuadrat që e përundojnë sezonin në 4 vendet e para kualiikohen për në UEFA Champions League. Vendi i pestë dhe i gjashtë kualifikohen për në UEFA Europa League. Ndërsa në fund të renditjes 3 skuadrat e  fundit, rrëzohen në Segunda Division.

 Që prej vitit 1929 kur edhe u zhvillua kampionati i parë Spanjoll, vetëm 9 skuadra kanë arritur të shpallen kampione. Real Madrid kryeson bindshëm me 34 tituj, të ndjekur nga Barcelona me 26. Më pas vijnë me rradhë pjesa tjetër e fituesve të La Liga: Atletico Madrid me 10 tituj, Bilbao me 8, Valencia me 6, Sociedad me 2 dhe Deportivo La Coruna, Sevilla dhe Betis me nga 1.

Gjatë dekadës së fundit Real Madrid ka pasur më shumë sukses në arenën Europiane, por në La Liga skuadra që ka dominuar ndjeshëm ka qenë Barcelona. Në 10 kampionatet e fundit katalanasit kanë fituar 6. Pjesa tjetër është fituar nga Real Madrid (3) dhe Atletico Madrid (1). Sezonin e shkuar ishin Los Blancos që përfituan nga gabimet e Barcelona gjatë pjesës së fundit të ndeshjeve dhe fituan titullin e 34 në historinë e tyre.

Golashënuesi më i mirë në historinë e La Liga është Lionel Messi me 455 gola. Menjëherë pas tij renditet Cristiano Ronaldo me 311 gola. Ndërsa për sa i përket ndeshjeve të luajtura, rekordi mbahet nga Andoni Zubizarreta me 622.

New bookmakers
10bet
10bet

100% BONUS deri në 50 EUR mbi depozitën e parë! Bonus Code: BET50

MansionBet
MansionBet

100% BONUS deri në 20 EUR mbi depozitën e parë!

Melbet Sports
Melbet Sports

100% BONUS deri në 100 EUR mbi depozitën e parë.

MobileBet Sports
MobileBet Sports

200% BONUS deri në 30 EUR mbi depozitën e parë.

>> 10bet Sports 2021 <<, merr 50 EUR BONUS, UK, Sweden, Canada, Kosovo, Macedonia!!!

X